home Bydlení, Design, Interiér Jak vybírat podlahu do různých částí domu

Jak vybírat podlahu do různých částí domu

Výběr podlahy není radno podceňovat. Je třeba vybrat takovou, která se jen tak neokouká a samozřejmě především dobře poslouží a dostatečně dlouho vydrží. Jedním ze zásadních aspektů, které je potřeba vzít v potaz při výběru podlahové krytiny je tak prostor, pro který je určená. V koupelně budete klást na podlahu jiné nároky než třeba v dětském pokoji. Je tedy nutné zvážit vlastnosti rozličných materiálů a vybrat takový, který v dané místnosti poslouží svému účelu.

Vstupní prostory a chodby

Začněme tedy pěkně od vchodových dveří. V prostoru před nimi byste měli zvolit takový materiál, který bude odolný vůči mechanickému poškození, nezpůsobí mu problém voda a jehož údržba nebude příliš náročná. Podlaha by zde také neměla být příliš kluzká. Vhodným materiálem tak může být například dlažba, u níž by se mělo myslet na udržování čistoty spár a s ním spojeným odstínem, který je vhodnější zvolit spíše tmavý, dále to pak může být linoleum, tvrzený vinyl či kámen nebo litá podlaha. Je pak naopak radno se vyhnout dřevu, korku nebo kobercům.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji budete nejspíše trávit spoustu času, ať už o samotě, s rodinou či přáteli. Podlaha by tak měla působit příjemně a zároveň být dostatečně elegantní a reprezentativní. Vždyť právě do těchto prostor nejspíše zavítá většina návštěv. Chybu tak neuděláte se dřevem, linoleem či korkem. Stejně tak koberec není špatný, nicméně údržba koberců je obecně časově náročnější. Nevhodné pak bývají studené materiály jako dlažba či kámen.

Ložnice a dětský pokoj

Pro obě tyto místnosti platí podobné podobná doporučení. Příjemný, hřejivý materiál, který se bude snadno udržovat a bude působit útulně. Opět mohu doporučit dřevěné podlahy, korek a linoleum. Jen je potřeba být opatrnější s koberci, které v sobě mohou schovávat řadu alergenů. Vyhnout se je opět lepší studeným materiálům.

Kuchyň

Podlaha v kuchyni musí být odolná a dobře udržovatelná. To vyplývá z podstaty této místnosti, kdy padající a mnohdy špinící předměty nejsou nijak výjimečné. Není příliš dobrý nápad zvolit kluzký povrch, neboť takový přispívá k dříve zmíněným situacím s padajícími předměty. Chybu neuděláte s tvrzeným vinylem či dlažbou. Zvolit můžete také různé ekologické elastické podlahy nebo linoleum. V tomto případě byste určitě neměli uvažovat o koberci, který by pod náporem kuchyňských prací skutečně trpěl. Nepraktické jsou také krytiny s vyšším množstvím spár či laminát.

Koupelna

V koupelně budou podlahové krytiny čelit zejména vlhkosti a vodě. Musí být tedy zvolen takový materiál, který s tím nebude mít problém. Zároveň, pokud nechcete z koupelny kluziště, by se mělo jednat o nekluzkou krytinu. Nevhodné je tedy opět dřevo a laminát. Jinak lze ale volit různé dlažby, vinyl, linoleum či některé varianty korku. V případě koupelny je však radno vybírat opatrně.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář