- Reklama -magazín

Jak zařídit byt pro seniora?

Mohlo by Vás zajímat

V každém věku máme jiné nároky na bydlení. Velmi specifické potřeby v tomto směru přináší seniorský věk. Jde o období, kdy je nezbytné dbát zvláště na bezpečnost, snadnost údržby vybavení a jednoduchou ovladatelnost zařízení. Máte v rodině seniora a nevíte, jak mu nejvhodněji zařídit byt? Připravili jsme pro vás několik doporučení a užitečných rad, které vám zařizovaní jistě usnadní.

Nové bydlení vybírejte pečlivě

Nehodláte svým rodičům či prarodičům pouze upravit příbytek, ale plánujete pořídit nového bydlení? V tom případě pečlivě vyberte lokalitu, která poskytuje rychlou dostupnost lékařů, obchodů a služeb. Zároveň by mělo jít o poklidné a bezpečné místo, kde nebude senior ohrožován kriminalitou ani rušen nadměrným hlukem. Nejvhodnější je pro seniora menší byt než dům, protože nevyžaduje tak náročnou údržbu. Byt volte v nižších patrech. Ideální velikost představuje dvoupokojový byt nebo garsoniéra.

Pravidla pro vybavení seniorského bytu

Existuje několik základních pravidel, kterými je třeba se při zařizování bytu pro seniora řídit. Jejich opomenutí může vést např. k nežádoucímu zranění.

Bezpečnost především

Na prvním místě je nutné zajistit bezpečnost seniora, aby se eliminovalo riziko úrazu. Nábytek volte pevný a stabilní se zaoblenými hranami. Dveře mají být dostatečně široké, aby se jimi snadno procházelo a případně i projelo invalidním vozíkem. V koupelně umístěte záchytná madla a sprchový kout se sklopným sedátkem a protiskluzovou podložkou. Vana se nedoporučuje. Do celého bytu vyberte takové podlahové krytiny, které jsou protiskluzové a snadno se udržují. Seniorům se nedoporučuje mít v bytě běhouny, jelikož zvyšují riziko pádu. Pokud už nějaký koberec zvažujete, vyberte variantu s protiskluzovou úpravou. Riziko opaření eliminujete pořízením indukční sklokeramické desky.

Vstávání s lehkostí

S přibývajícím věkem přichází potíže se vstáváním z postele, sedacího nábytku i toalety. Problémy způsobuje nevhodná výška jednotlivých prvků. Je proto nezbytné pořídit zvýšenou postel s kvalitní matrací. Židle, křesla i pohovku volte s vysokým sedem. Toaletu vyberte se zvýšenou mísou. Z hlediska rozměrů se pro snadné vstávání doporučuje výška 50 cm.

Snadná ovladatelnost

Veškeré vybavení bytu má umožňovat jednoduchou obsluhu. Platí to zvláště u elektrospotřebičů a zábavné elektroniky. Složitá manipulace se špatně pamatuje a může být i obtížná z hlediska jemné motoriky.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy