- Reklama -magazín

3 kroky ke kvalitnímu spánku

Mohlo by Vás zajímat

Budíte se často unavení více, než když jste uléhali? Jste celí polámaní nebo máte pocit, že jste celou noc tvrdě fyzicky pracovali? Nemusíte se hned obávat, že byste snad byli vážně nemocní, velmi pravděpodobně jen nemáte vhodnou postel. Tedy spíše matraci v kombinaci s roštem, protože rám postele je až tím třetím důležitým krokem na cestě k dobrému spánku.

První krok: matrace

S výběrem matrace si rozhodně dejte na čas. Vůbec se nestyďte v obchodě matraci pořádně vyzkoušet. Tím pořádně myslíme zejména z hlediska času. Nestačí ulehnout a párkrát se zavrtět, zejména starší lidé nebo ti, kteří mají nějaké problémy s pohybovým aparátem, by měli simulovat delší ležení v řádech několika málo desítek minut. Jen tak zjistí, zda jim konkrétní typ matrace vyhovuje.

Někomu může vyhovovat matrace pružinová, jinému, vzhledem k jeho tělesným proporcím, bude vyhovovat třeba sendvičová matrace z paměťové či polyuretanové pěny. Existuje také speciální ortopedická matrace, která ve svém jádru ukrývá taštičkové pružiny obalené latexovou pěnou, u této matrace lze pouhým otočením změnit tvrdší matraci na měkčí a naopak.

Zejména pro alergiky, ale nejen pro ně, je dobré zvolit matraci s pratelným potahem. Nejlepší ale je, doplnit matraci ještě o chránič matrace, který lze prát minimálně na šedesát stupňů.

Krok druhý: rošt

Výběr správného roštu také není radno podcenit, protože je to právě on, který dokáže podpořit správnou funkci matrace, a také zajistí její vzdušnost. Matrace potřebuje správné odvětrávání, tím se i prodlužuje její životnost, rošt by měl být tedy minimálně 25 cm nad podlahou a lamely či laťky by měly mít cca 5cm rozestupy. 10cm a více již matraci škodí, dochází pak k jejímu prohýbání a neplní tak dobře svou funkci.

Lamelový rošt je vždy lepší než běžný laťkový, zejména pokud si vyberete tenčí matraci. Pokud toužíte po polohovací posteli, snadno jí získáte pomocí polohovacího roštu. Ten může být dokonce na elektrický pohon, potřebné polohy tak snadno docílíte pomocí dálkového ovládání.

Krok třetí: rám

Rám postele je posledním krokem k vytouženému spánku, který vás každou noc promění v nového člověka. Rám vybírejte s ohledem na vámi preferovaný styl a design, jen pomýšlejte na vhodnou výšku. Opět je zde nutné mít na mysli zdravotní problémy či vyšší věk, pak se nehodí vybírat rám postele, který bude příliš nízko. Ideál je někde mezi 40 a 50 cm, při horší hybnosti volte raději výšku kolem 60 cm.

A teď už zbývá jen popřát sladké sny.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy