home Bydlení, Design, Interiér Máte rádi minimalismus? Zařiďte si byt v japonském stylu!

Máte rádi minimalismus? Zařiďte si byt v japonském stylu!

Pokud preferujete účelně zařízený byt bez nadbytku ozdobných prvků, tak vás jistě nadchne bydlení
v japonském stylu. Typickým znakem japonského interiéru je minimalismus, funkční a lehký nábytek, přírodní materiály (zvláště dřevo a bambus) a zpravidla stěny s bílou výmalbou. Jde o mimořádně vhodné uspořádání prostoru pro malé byty, kde doslova bojujete o každý metr čtvereční.

Jak si zařídit byt v japonském stylu? Začněte přírodní podlahou a bílými stěnami

Zařídit si byt v japonském stylu je poměrně snadné. Chcete-li být opravdu styloví, tak v celém bytě zvolte podlahu v přírodním duchu. Barvu podlahy vyberte ve světlých odstínech dřeva či kamene. Do koupelny a na WC se hodí třeba terakota, v předsíni a v kuchyni pro změnu umístěte keramickou dlažbu imitující dřevo. V obýváku si můžete dopřát bambusovou podlahu, která vyniká tvrdostí materiálu a odolností proti opotřebení. A co dát do ložnice? Třeba korek nebo vinyl. Stěny a strop vymalujte tradiční bílou.

Ideální nábytek v japonském stylu? Multifunkční, lehký a přírodní.

Nábytek by měl být v kontrastu se světlými stěnami a podlahou. Vybírejte proto nábytek ve tmavých tónech. Nemusíte se bát ani černé, která nepůsobí v japonském interiéru pochmurně. Jde spíše o zajímavý oživující prvek. Při výběru nábytku upřednostněte designově jednoduché a lehké kousky z přírodních materiálů. Kupříkladu do obýváku umístěte proutěná křesílka místo masivních polstrovaných křesel. Do ložnice si můžete místo klasické postele pořídit japonskou podložku (tatami) s přírodní matrací (futonem). Nechcete-li zakusit tradiční spaní, tak si vyberte multifunkční postel s dostatkem úložného prostoru. Za čelo postele můžete umístit knihovničku připomínající obývákovou stěnu. Je opatřena poličkami a šuplíky. Zastává funkci malé knihovny i nočního stolku. Navíc výborně zapadá do úsporného japonského stylu. Obecně platí, že multifunkční nábytek se do malého bytu skvěle hodí. Pokud narazíte na zajímavý kousek multifunkčního nábytku, tak jeho koupi určitě zvažte. Rovněž rozložitelný nábytek je skvělou volbou. Značně vám totiž ušetří místo. Třeba do kuchyně se hodí rozkládací stůl, do obýváku zase rozkládací pohovka.

Střízlivá dekorace v japonském stylu

Japonský interiér je dost chudý na výzdobu, přesto v něm nějaké ty dekorace najdeme. Nádech Japonska dodáte interiéru i tzv. japonskými panely. Jde vlastně o posuvné stěny, kterými rozdělíte prostor na jednotlivé zóny či slouží k zastínění oken. V interiéru by neměly chybět živé zelené rostliny. Tradiční dekorací je bonsai. Chcete-li být styloví, pověste na zeď nějakou kaligrafii nebo samurajské meče. Nedílnou součástí interiéru by měl být i typický čajový porcelán. Každopádně dejte pozor, abyste to s výzdobu nepřehnali. Méně je více, což v japonském stylu platí dvojnásob.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář