home Bydlení, Zboží 5 tipů pro efektivní zabezpečení domu

5 tipů pro efektivní zabezpečení domu

Když zamkneme dveře našeho domu, je to úplně stejná rutina, jako vyčistit si zuby nebo učesat se. Rozhodně se však nedá říct, že jde o zabezpečení opravdu dostačující. Výsledky posledních průzkumů na toto téma jsou skoro šokující. Během pouhých tří minut dokáží zruční nenechavci otevřít až čtyři pětiny dveřních zámků. A vlastně k tomu nemusí mít ani speciální nářadí. Tato statistika mluví jasnou řečí, pokud chcete zabezpečit své obydlí skutečně dostatečně, musíte trochu přitvrdit. Kdo by se chtěl stát obětí zlodějů, že?

Je jasné, že jen minimum rodin si může dovolit investovat do zabezpečení domu desetitisíce korun. Na trhu ale můžete najít způsoby zabezpečení, které jsou efektivní, a navíc i ekonomické, stačí se jen dobře rozhlédnout.

Zabezpečení dveří

Abyste mohli klidně spát, je nejdůležitější pořádně zajistit dveře, na ty by mělo být instalováno hned několik mechanických komponent. Bezpečnostní štít, který ochrání před pokusem o odvrtání zámku, zadlabací zámek, vrchní přídavný zámek, dveřní závora a samozřejmě i praktické doplňky, mezi které patří kukátko nebo řetízek.

Zabezpečení oken

Okna, balkonové dveře, sklep, přízemí. To jsou další místa, na která je třeba myslet už v první řadě. Nemusíte si samozřejmě pořizovat mříže na každé okno, to je dnes už překonaná a hlavně nevzhledná varianta zabezpečení. Důkazem toho jsou třeba bezpečnostní fólie, které nejsou na první pohled vůbec vidět. Pokud se zloděj pokusí rozbít okno, to bude díky fólii stále pevně v rámu.

Lepší a elegantnější řešení, než okenní mříže jsou například venkovní bezpečnostní rolety. Ty mají hned dvojí efekt – poslouží jako bezpečnostní mříže, ale také jako stínící rolety nebo žaluzie. V dnešní nabídce jsou k dispozici skutečně elegantní zařízení, díky kterým esteticky neutrpí ani vzhled vašeho obydlí.

Komplexní zabezpečení skrze sofistikované systémy

I když zabezpečíte okna a dveře, možná budete stále myslet na to, že tu ještě něco chybí. Jak tedy vyřešit zabezpečení domu, aby se zloději raději vyhnuli obloukem?

Bezpečnostní kamerové systémy

V praxi se hodně vyplatí instalace bezpečnostních IP Wi-Fi kamer, kterým se podaří zloděje často odradit od plánovaného lupu už pouhým pohledem na ně. Díky těmto kamerám máte skvělý přehled o tom, co se děje v celém okolí domu. Každý podezřelý pohyb nebo zvuk je ihned zaznamenán, dostanete neprodleně zprávu na telefon nebo email. Hlášení může dorazit i na vzdálený FTP server. Videozáznam může být také uložen na paměťovou kartu, díky kterému se snadno odhalí případný pachatel.

Elektronické zabezpečovací systémy

Pokud se zajímáte o zabezpečení objektů, určitě jste někdy četli o zkratce EZS, která značí elektronický zabezpečovací systém. K prvkům EZS se dá zařadit mnohé – detektor pohybu nebo tříštění skla, otevření dveří a oken, čidlo na vodu nebo kouř. V momentě, kdy dojde k narušení objektu nebo výskytu kouře, vyšle EZS okamžitou zprávu na ústřednu, která obratem zareaguje. Spustí se siréna, odešle se SMS zpráva na to či ono telefonní číslo, ale je zde i další možnost – propojení EZS s pultem centrální ochrany, policí či hasiči.

Instalace EZS

Elektronický zabezpečovací systém je křehké elektronické zařízení, které musí instalovat odborná firma. Pokud uvažujete o tom, že zabezpečení domu zařídíte jen na kratší dobu, můžete využít možnosti pronájmu EZS s připojením na PCO (pult centrální ochrany). Bezpečnostní agentury se postarají i o samotný návrh, instalaci a servis po dobu, kdy budete této služby aktivně využívat.

Domácí automatizace

Navíc je tu ještě jedna možnost – EZS lze snadno propojit s elektroinstalací v každém domě. Jinými slovy, je možné ovládat spotřebiče, zavlažování nebo garážová vrata klidně i na větší vzdálenost.

Domácí videotelefon

Každý dnešní panelák má k dispozici domovní telefony, někde jsou připraveny k použití i takzvané videotelefony. Ty jsou nezřídka součástí vybavení moderních rodinných domů. Nejde však jen a pouze o prostředek komunikace s pošťákem nebo návštěvami, ale také o nástroj vhodný k zabezpečení domu.

 

Umožní vám totiž elegantně sledovat, kdo u vašich dveří právě zazvonil nebo co se děje kolem domu. Ve videotelefonu můžete mít umístěnu i několikapalcovou barevnou obrazovku, díky které vám zkrátka nic neunikne. Tato moderní technologie umožní, že si do bytu nebo domu nepustíte nikoho, koho nechcete. Skvělé je také přisvětlení pomocí LED diod, stejně jako snímač otisku prstů.

Videotelefon přijde vhod nejen při řešení otázek bezpečnosti, spektrum jeho využití je mnohem širší. Ukládá totiž například obrázky lidí, kteří vás navštíví v době nepřítomnosti, kdy odjedete třeba na dovolenou. Hned tak můžete mít přehled o tom, kdo si prohlížel váš objekt v době, kdy jste byli zrovna mimo domov – nebo kdo chtěl zrovna přijít na návštěvu.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář