- Reklama -magazín

5 věcí, na které si dejte pozor při výběru postele

Mohlo by Vás zajímat

Vybrat novou postel může být pro někoho noční můra. Odteď už ale nebude. Zaměřte se na rozměry, materiál a co vše je součástí postele. Pak máte dobrou šanci vybrat skvělou postel hned napoprvé.

1. Začněte délkou a šířkou

Tohle pro vás asi nebude novinka, ale nejdůležitější je rozměr postele. Vždy myslete na to, že by měla být ideálně o 20 cm delší než její majitel. Ano, pro vysoké lidi to bohužel znamená nadstandardní rozměry. Ale nebojte se, běžně jsou k mání i postele o délce 240 cm. Navíc většině postačí klasická dvoumetrová.

Šířka je hned druhá v pořadí. Opět platí, že podle rozměrů člověka volte adekvátní šířku postele. Klasický rozměr je 80 nebo 90 cm. Postele užší než 70 cm raději neberte, pokud se vám do ložnice vejde širší. Pro manželské postele je pak klasický rozměr 180 x 200 cm.

2. Pozor na výšku lehací plochy a nosnost

Postele nižší než 30 cm nekupujte. Lehací plocha takto nízko nad zemí nechrání před prachem. Ideální výška pro spokojený spánek je kolem 50 nebo 60 cm, ale můžete pořídit i vyšší postel. Vyšší lehací plochu ocení hlavně starší nebo nemocní lidé, protože se z ní lépe vstává. Existují varianty s výškou 75 i více centimetrů.

Nosnost nepodceňujte. Zejména u manželských postelí je dobré počítat s rezervou. Pokud máte děti nebo plánujete používat postel dlouhé roky, pravděpodobně vám nějaké kilo navíc v posteli přibude. I kdyby to mělo znamenat jen vylekaného potomka po noční můře. Proto si nechte ideálně aspoň 20 % rezervu oproti vaší stávající váze.

3. Prohlédněte si materiál konstrukce a spojů

Postel musí být kompaktní a stabilní. Jinak se vám na ní nebude spát dobře, i kdybyste spolykali všechny prášky na spaní na světě. Proto si ověřujte, že má bytelnou konstrukci s přesným řemeslným zpracováním, všechny součásti perfektně lícují a spojovací panty, šrouby a další materiál jsou z kvalitní oceli. Kvalitní panty jsou stěžejní hlavně u postelí s úložným prostorem. Ty totiž opakovaným používáním dostávají zabrat, takže slabší nebo nekvalitní panty brzy odejdou. Stejně tak kvalitní by měly být i pružiny umožňující vyklopení lehací části, aby vám nepadala na hlavu, až budete vytahovat věci z úložného prostoru.

4. Přesvědčte se, co všechno je součástí postele

Dneska se nejčastěji postel nakupuje po částech. Málokdy narazíte na komplet rámu postele, roštu a matrace. Proto si před nákupem pečlivě zjistěte, co všechno kupujete. Dobrá zpráva je, že se nemusíte bát, že by do zvlášť koupeného rámu postele neseděly rošt a matrace koupené jinde. Mají totiž standardizované rozměry a klidně je můžete dokoupit později.

5. Promyslete si, jak vysoké čelo postele chcete

Vysoké čelo postele vám nabídne dostatek pohodlí v noci i ve dne. Pokud občas v posteli sledujete filmy, seriály nebo se třeba rádi začtete do poutavého příběhu, volte vyšší a ideálně čalouněné čelo. To je na opírání zad nejpříjemnější. Pro nadšené čtenáře je navíc fajn doplňkem lampička s klipem, která se snadno upevní na hranu čela a posvítí vám, než dočtete do konce.

A to je všechno. Teď už víte to hlavní, na co dát pozor při výběru postele. Tak nezapomeňte:

1. začněte délkou a šířkou postele,

2. dejte pozor na výšku lehací plochy a nosnost,

3. prohlédněte si materiál konstrukce a spojů,

4. přesvědčte se, co všechno je součástí postele,

5. a promyslete si, jak vysoké čelo postele chcete.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy