home Bydlení Barvu fasády vybírejte s rozvahou. Co je dobré vědět?

Barvu fasády vybírejte s rozvahou. Co je dobré vědět?

Zrekonstruovali jste fasádu svého domu a chystáte se na závěrečnou fázi, v rámci které jí dopřejete svěží barvu? Než vaše volba padne na konkrétní tón, seznamte se se základními pravidly. Protože pak už bude pozdě…

Přestaňte se bát barev

Jednou z největších chyb při malování domů je výběr nevhodné barevné kombinace. Češi jsou v tomto směru poněkud pozadu za „západem“ a poměrně často „přestřelí“. První skupina se toho bojí a raději volí až příliš nenápadné a unylé tóny. Na druhé straně stojí experimentátoři, kteří sází na extrémně výrazné tóny.

Posouzení, zda je barva hezká a domu sluší, je vždy subjektivní, protože každý vnímá krásu jinak. Škoda jen, že se většina lidí bojí barevnosti – ta přece k životu patří. Barvy by však měly respektovat architekturu a okolní prostředí, jinak bude celkový dojem z jinak pěkného domu rozporuplný.

Na základě čeho vnímáme barvy?

Natěrači a malíři Hradec Králové z řemeslnického cechu EKOMPLEX připomínají, že vnímání barev ovlivňuje několik faktorů:

  • intenzita slunečního světla (barva vypadá jinak na přímém slunci než ve stínu)
  • struktura materiálu (světlo se od různých povrchů odráží odlišným způsobem)

Pozor na strukturu omítky

Omítka může mít rozdílnou strukturu:

  • zrnitou omítku tvoří vyšší počet nerýhovaných zrn. Jemnou strukturu mají omítky tvořené menšími zrny o velikosti cca 1 mm. Větší zrna tvoří hrubší strukturu.
  • rýhovanou omítku tvoří menší počet zrn. Rýhované struktury lze docílit pomocí zrna jiné velikosti, které při procesu vyhlazování tvoří rýhy. Ty mohou být vodorovné i točené.

 

Barvy a teplo

Co ještě byste měli o barvách vědět? Třeba to, že tmavší tóny lépe pohlcují teplo a více namáhají fasádní systém. Odborníci z oboru natěračství z tohoto důvodu tmavší a intenzivnější tóny proto nedoporučují na zateplené fasády. Tmavé barvy by měly tvořit maximálně desetinu plochy a sloužit pouze jako dekorace.

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář