- Reklama -magazín

Bydlet lze různě – třeba v jurtě

Mohlo by Vás zajímat

Hledáte alternativní formu bydlení, která je levná a ekologická zároveň? Jednou z takových možností je bydlení v jurtě. Jedná se o tradiční obydlí kočovných kmenů vyskytující se v oblasti centrální Asie a Středního východu. Patrně nejznámější jsou jurty mongolských pastevců. V současné domě se však s jurtami můžete setkat i v některých částech Česka a Slovenska. Pořízení takového obydlí se pohybuje kolem 300 000 – 550 000,- Kč. Záleží na složitosti a typu konstrukce. Klasické plátěné jsou o něco levnější, slaměné jurty bývají o něco dražší.

více v článku...

Vzhled jurty a její typy

Jurtu lze popsat jako obydlí tvořené plstěnými rohožemi a lehkou a snadno rozložitelnou dřevěnou konstrukcí stanového typu, která má kruhový půdorys. Důvodem pro lehkost konstrukce a její snadnou rozložitelnost je možnost bezproblémového přemístění jurty na jiné místo. Tradiční mongolská jurta je překryta plátěnou plachtou a tepelná izolace je tvořena plstí. Kromě této varianty se můžete setkat rovněž s tzv. slaměnou jurtou, u níž je sláma použita jako izolace místo plsti.

Porovnání plátěné a slaměné jurty – která je lepší?

Oba typy jurty mají svá specifika, klady i zápory. Předností klasické plátěné varianty je její snadná přemístitelnost a možnost rychlého rozebrání. Rozmontování vám zabere cca 2-12 hodin, záleží na složitosti konstrukce a rozměrech jurty. U slaměné varianty vám rozebrání zabere 2-4 dny, opět záleží na složitosti konkrétní konstrukce i rozměrech dané jurty.

Nejdelší životnost mají při celoročním užívání slaměné jurty (např. střecha vydrží až 35 let). U klasické jurty je třeba střechu měnit po třech až osmi letech. Mimo jiné z těchto důvodů je slaměná jurta vhodnější pro celoroční bydlení. Naopak klasický plátěný typ jurty se hodí používat místo chaty jako dovolenkové obydlí nebo k pořádání různých akcí.

Klasická plátěná jurta má horší zvukovou izolaci. Rychle ji vytopíte, ale hůře se v ní  teplo udržuje. Rychle totiž vychládá. Teploty se v ní v zimě pohybují ráno mezi 2°C až 12°C, během dne stoupne teplota na 13°C až 23°C. V létě se teplota v klasické jurtě pohybuje v rozmezí 23-30°C. Oproti tomu slaměné jurty jsou teplotně příjemnější. V zimě ranní teploty dosahují 16-19°C, denní teploty bývají v rozmezí 18-23°C. V létě vás ve slaměné jurtě čekají teploty mezi 21-25°C.

Moderní jurta má přípojku na vodu a elektřinu

Pokud chcete jurtu pouze k sezónnímu pobytu (např. pro rekreační účely místo chaty), tak může stačit klasická plátěná jurta mongolského typu. Chcete-li však bydlet v jurtě celoročně, tak zvolte spíše slaměnou variantu, kterou postavíte na pozemku napojeném na inženýrské sítě. Slaměná jurta má oproti té klasické delší životnost, snáze se zatepluje a lépe se větrá. Napojení na inženýrské sítě vám umožní zavést do jurty připojení na vodu a elektřinu, což vám zajistí patřičný moderní komfort.

 

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy