- Reklama -magazín

Jak by měla vypadat péče o zdravé ovzduší u vás doma?

Mohlo by Vás zajímat

Zajistit sobě a své rodině v domácím prostředí co nejzdravější ovzduší je asi pro většinu lidí samozřejmost. Ne všichni ale vědí, zda vzduch, který doma dýchají, je skutečně dobrý. Mnohdy nás totiž až větší zdravotní problémy některého z členů rodiny donutí k zamyšlení, že možná vše není tak úplně v pořádku. Zatímco vysokou vlhkost lze obvykle odhalit relativně rychle, zejména nejste-li zvyklí pravidelně větrat, suchý vzduch nám pocitově nemusí být nijak nápadný a podobně je tomu se vzduchem znečištěným. Jak si poradit, když odhalíme některý ze z výše zmíněných problémů? Postačí, když vytrváte ve čtení dnešního článku.

Vlhkost musí z domu pryč

S nadměrnou vlhkostí se potýkají zejména lidé ve starší zástavbě s nedostatečnou či zcela chybějící izolací. Není ale výjimkou, když se vlhkost a plíseň objeví i v novostavbě. Někdy je pátrání pro příčinách složité a drahé, jindy jednoduše nejdou zcela odstranit. Právě v takovou chvíli přichází čas pro odvlhčovače vzduchu. Odvlhčovače vzduchu mohou být adsorbční nebo kompresorové. První zmíněný je vhodný zejména pro odvlhčování místností s teplotou pod 10 stupňů. Ideální volbou například do koupelen je velmi subtilní odvlhčovač Olimpia Splendid, má totiž unikátní tloušťku pouhých 17 cm a je možné jej připevnit na zeď.

I příliš suchý vzduch může škodit

Pokud se vám doma špatně dýchá a máte často pocit sucha v ústech, i když poctivě dodržujete pitný režim, může to být příliš suchým vzduchem. I takové prostředí není dlouhodobě pro zdraví dobré, a je proto potřeba situaci řešit. Velmi dobrými pomocníky jsou zde zvlhčovače vzduchu, tedy opak již zmíněných odvlhčovačů. Pro alergiky jsou pak ideálním řešení diskové zvlhčovače, mají totiž speciální funkci čištění, díky které dokáží zbavovat vzduch prašnosti.

K dokonalému prostředí pomohou čističky vzduchu

V touze po dokonale čistém vzduchu se doslova nabízí čističky vzduchu. V současné době se jedná o neuvěřitelně propracované stroje, které díky soustavě filtrů dokáží zachytit celou řadu škodlivých látek. Fungují sice pouze v uzavřeném prostoru, ale to nijak nebrání nárazovému větrání.

Výběr čističky vzduchu by se měl řídit velikostí místnosti, ve které budete přístroj nejčastěji používat, a dále pak druhem filtrů. Výkon čističky musí být minimálně dvakrát větší než je objem místnosti. Je-li čistička určená pro alergiky, výkon by měl být dokonce trojnásobný a doplněný o HEPA filtr.

Existují i kombinovaná zařízení, která fungují jako čističky vzduchu a zároveň vzduch i zvlhčují. Některé nabízejí i kombinaci filtrů, například čistička Sinclair obsahuje kromě HEPA filtru ještě filtr uhlíkový, prachový a antibakteriální. Taková multifunkční zařízení pak dokáží za jedny peníze vyřešit hned několik problémů najednou.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy