home Bydlení, Design, Zahrada Markýza – elegance a funkční stínění v jednom

Markýza – elegance a funkční stínění v jednom

I když se zdá, že letní dny přijdou až za hodně dlouhou dobu, sluníčko na sebe ve skutečnosti nenechá dlouho čekat. V domech a bytech s většími prosklenými plochami pak v takových horkých dnech bývá až nesnesitelné horko. Klimatizace nevyhovuje každému a také se nejedná o zrovna ekonomické řešení. My se dnes budeme věnovat metodám, které vzniku horka přímo brání – tedy zastínění.

 

Žaluzie a rolety

Pro zastínění interiéru většina lidí volí oblíbené žaluzie nebo rolety. Ovšem pravdou je, že vnitřní stínění není zcela efektivní, mělo by sloužit spíše pro zajištění soukromí a odstínit přímé sluneční záření. Pro účinnější ochranu před nežádoucím teplem jsou pak vhodnější venkovní žaluzie a rolety.

 

Jak si užít pobyt na terase i v horku?

Letní dny přímo vybízejí k příjemnému venkovnímu posezení na terasách a balkonech. Mnozí si budují pergoly, ale kde není pro pergolu dostatek místa nebo se jednoduše k exteriéru nehodí, je ideálním řešením právě markýza. Ta dokáže pergolu zcela nahradit a je skutečně velmi nenáročná na místo. Navíc nabízí velmi snadnou manipulaci a může být ovládána ručně nebo lze zakoupit model s motorovým pohonem.

 

Druhy markýz

Asi nejběžnější je markýza kloubová, její výsuvná konstrukce je opatřena kloubovými rameny, proto kloubová. Existují ale ještě další druhy markýz. Dlouhou životnost a velmi luxusní vzhled propůjčí domu markýza kazetová. U ní je v zataženém stavu látka, včetně celého mechanismu, schovaná uvnitř kazety, která ji chrání před znečištěním a poškozením. Jako ideální ochrana před nízkým večerním sluníčkem, ale i zvědavými zraky sousedů se nabízí boční markýza. Různé barevné provedení dokáže exteriér vaší zahrady či terasy oživit, a propůjčit jí tak neotřelý vzhled.

Barvy

U všech druhů markýz je na výběr široká škála barev, můžete tak vybírat s ohledem na barvu fasády vašeho domu nebo osobní preference. Obecně je asi vhodnější vybírat světlejší a více neutrální odstíny, aby i ve chvíli, kdy se rozhodnete pro jinou barvu omítky, markýza najednou nepůsobila rušivě.

 

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář