- Reklama -magazín

Chraňte svůj domov před požárem

Mohlo by Vás zajímat

Statistiky dlouhodobě uvádějí, že největší počet požárů v domácnostech vzniká z nedbalosti. Škody na majetku jsou často zničující, ale v porovnání se ztrátou života jsou zanedbatelné. Dodržujte zásady bezpečnosti ve vaší domácnosti nebo spoléháte na pojistku, která ovšem není všemocná a rozhodně vám nezachrání život či zdraví.

Co můžete udělat vy sami

V první řadě je důležité dodržovat návody k použití u veškerých spotřebičů, které doma máte. Zajistit jejich bezpečný provoz i při každodenním použití. Sem spadají žehličky, rychlovarné konvice, sporáky apod. U prodlužovacích šňůr myslete na jejich kapacitu, která nesmí být překročena.

Manipulace s otevřeným ohněm

V tomto ohledu není opatrnosti nikdy dost, mnoho požárů vzniklo z obyčejné svíčky a všem se vždy zdá, že jim se to stát nemůže. I když se zdá, že v okolí svíčky není žádný hořlavý předmět, nikdy nevíte, co se stane. Okno se může vlivem průvanu otevřít a pohnout náhle záclonou až do dosahu plamene svíčky apod.

Máte-li krb či kamna, dodržujte vzdálenost, ve které nesmí být hořlavé předměty a buďte opatrní při přikládání.

Pravidelné revize zařízení a komínu

Nepodceňujte nařízení, která se týkají revizí. Zejména u plynových kotlů a podobných zařízení se opravdu nevyplácí kontroly vynechávat. To samé platí u komínu. Komín je třeba pravidelně čistit odborným způsobem. K požárům v důsledku špatně vyčištěného komína dochází také velmi často. A mějte na paměti, že ve všech případech, kdy jste nedodrželi některé z nařízeních či návod k obsluze, vám ani to nejlepší pojištění nebude nic platné.

Jak se chránit

Pokud se snažíte dodržovat vše dle předpisů, ale chcete udělat ještě něco navíc, pak rozhodně investujte do některých požárních zabezpečovacích opatření. Hlásič požáru není nijak nákladnou záležitostí a je to minimum, které můžete udělat pro svou ochranu. Určitě také nepodceňujte vybavení hasícími přístroji. V každém domě by měl být a jednou za rok by měl být zkontrolován. Další možnosti ochrany jsou například speciální protipožární dveře, ty už jsou o něco nákladnější, ale určitě mohou velmi dobře zabránit rychlému proniknutí ohně do vašeho bytu.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy