home Bydlení, Design Dveřní kliky a kování vybírejte pečlivě

Dveřní kliky a kování vybírejte pečlivě

Pokud se chystáte na rekonstrukci nebo právě vybavujete nový byt či dům jistě jste se zabývali i tím, jaké vyberete interiérové a vchodové dveře. Není vůbec snadné vybrat takové, které budou ladit s okolním interiérem a u dveří vchodových je důležité jak se budou hodit k fasádě nebo obkladu domu. Konečně se rozhodnete, které jsou ty pravé a obvykle až při objednávce dveří si většina lidí uvědomí, že součástí nejsou dveřní kliky ani dveřní kování. A tak nastává další dilema, jaká klika je ta pravá k těm zvoleným dveřím.

Tak jako u dveří samotných záleží na tom, co od nich očekáváte a zejména na jak dlouho počítáte, že vám budou sloužit. Dle toho pak vybíráte materiál, ze kterého jsou vyrobeny. To samé platí pro kliky a zámky, pokud si přejete, aby klika zvládla časté používání a také pěkně vypadala, nebudete pravděpodobně vybírat kliku plastovou. Pro dveře s předpokládanou vysokou frekvencí užívání se nehodí ani kliky s lakovaným povrchem jako je mosaz či bronz, na taková místa volte raději kliky z nerezu nebo leštěného či broušeného chromu.

dveřní kliky a kování tělo článkuDalší kategorii potom tvoří bezpečnostní kliky a kování. Kliku z bezpečnostními prvky je dobré volit pro vstupní dveře, abyste minimalizovali možnost vniknutí nepovolaných osob a cítili se více v bezpečí. Nenechte se mýlit, bezpečnostní a kvalitní klika nemusí vypadat ošklivě, na výběr je celá řada designově velmi povedených kousků různých materiálů a v provedení s oboustrannou klikou či na jedné straně s koulí.

Pokud dbáte na zvýšenou bezpečnost vašeho domova měli byste se zamyslet i nad instalací uzamykatelných okenních klik. Zejména v dětských pokojích by měly být okenní kliky uzamykatelné, aby nedošlo k neštěstí. Takové kliky nejsou nikterak nákladnou záležitostí, počítejte s cenou kolem dvou set korun a na výběr jsou až tři barevné varianty a lze je tak snadno kombinovat jak s okny dřevěnými, tak plastovými či hliníkovými.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář