- Reklama -magazín

Historie mobilních telefonů. Obaly z kůže a půl kila v kapse. Pamatujete?

Mohlo by Vás zajímat

Víte, kolikrát za den máme mobil v ruce? Podržte se, je to více než 100x za den! S telefonem platíme, hledáme na něm informace, čteme e-maily, pracujeme, prokrastinujeme, no a trošku ho využíváme i k jeho původní funkci – a sice telefonování.

První mobil měl 10 kilogramů a nabíjel se půl dne

První „přenosný telefon“ byl uveden v roce 1982 a vážil 10 kilogramů. Tady tedy o mobilním telefonu v pravém slova smyslu nemůže být řeč. Jako první vlaštovku vedoucí k dnešním smartphonům můžeme brát Nokii 1011. Ta spatřila světlo světa v roce 1992, vážila asi půl kila a většinu času svého provozu musela být v nabíječce. Její baterie totiž neměla valnou výdrž.

Když 170 gramů se zdá subjektivně více než 199 gramů

 Zvrat do České republiky přinesla dnes už legendářní Nokia 5110. Měla anténku, podsvícená tlačítka (která šla vyměňovat) a hru zvanou Snake.  Tomuto mobilnímu telefonu se pro jeho rozměry a hmotnost dlouho přezdívalo „cihla“.  Jen pro zajímavost, tato nokia vážila 170 gramů a měla rozměry  48 x 132 x 31 mm. V současnosti nejprodávanější mobilní telefon v ČR Xiaomi Redmi Note 9 má rozměry 162,3 x 77,2 x 8,9 mm a váží 199 gramů. Takže ač se to zdá neskutečné, současné mobilní telefony jsou ještě větší a těžší, než tomu bylo dříve.

Pouzdra z kůže a slídy s gumičkou na boku

Tlačítkové telefony bylo zvykem nijak nechránit. Nosily se obvykle bez obalu, a když náhodou spadly na zem, obvykle se až taková tragédie nestala. Staré mobilní telefony šly poměrně snadno rozebrat, vyměnit vadné součástky. Dokonce šly měnit i přední kryty telefonů a nejeden mobilní telefon tak hrál pestrými (mnohdy vysoce nevkusnými) vzory. Když už někdo náhodou měl tlačítkový telefon i v obalu, tak kožený s průhledným oknem ze slídy, gumičkou z boku a někdy i karabinou na opasek zezadu. S příchodem prvních dotykových telefonů ale uživatelé docela rychle zjistili, že pád takového zařízení na zem obvykle znamená nenávratné rozbití displeje a jeho oprava je obvykle stejně nákladná, jako zakoupení nového přístroje. Vznikl nový boom pouzder a obalů na mobilní telefony.

Knížková pouzdra na mobil, silikony, ochranné skla i fólie

Moderní dotykové mobilní telefony už je normální chránit a to ze všech stran. Z přední strany se lepí krycí fólie nebo skla a mobilní telefon se ještě vkládá do pouzdra na mobil (nebo chcete-li obalu). Vybrat si uživatel může dle síly ochrany (největší ochranu poskytují extra odolné kryty) a typu zavírání. To se dělí na čistě zadní kryty a knížková pouzdra. Zadní kryty chrání pouze zadní část telefonu a bývají vyrobeny z TPU (přestože se jim lidově říká silikony) a mohou být v nepřeberné kolekci vzorů a barev. Druhou variantou jsou tzv. knížková pouzdra, do kterých se zavře mobil celý (tedy včetně displeje).

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy