home Bydlení, Zahrada I malou zahradu lze zvětšit. Víme, jak na to!

I malou zahradu lze zvětšit. Víme, jak na to!

Každý nemá to štěstí, aby disponoval prostornou zahradou. Je to i váš případ a marně přemýšlíte, jak získat alespoň kousek místa navíc? S vaším problémem vám pomůžeme. Připravili jsme totiž několik užitečných tipů, jak můžete svou malou zahrádku trochu zvětšit.

Zvolte účel, k němuž zahrada poslouží

Nejprve se zamyslete nad účelem, k němuž má vaše zahrada sloužit. Zvolte jedno primární využití venkovního prostoru. Bude zahrada okrasná nebo užitková? Chcete ji využít primárně pro posezení s přáteli a relaxaci nebo spíše poslouží dětem k venkovním hrám? Zmíněné faktory ovlivňují jak vhodné rozložení, tak i volbu ideálních rostlin a zahradních doplňků.

Správně si rozvrhněte prostor

Dalším důležitým krokem při zařizování malé zahrady je správné rozvržení prostoru. Veškeré místo je třeba využít efektivně. Čím menší zahradou disponujete, tím méně si můžete dovolit prostor přeplácat nefunkčními a rozměrnými komponenty. Na svou zahradní kompozici využijte nejen samotnou plochu zahrady, ale i její ohraničení (např. domovní zeď, venkovní okenní parapet). Pro zahradní posezení se hodí třeba pergola u zdi domu. Část okrasných či užitkových rostlin můžete zasadit do truhlíků na okenním parapetu nebo do truhlíku z palet zavěšeného na domovní zdi. Nejvíce volného místa vyžaduje zahrada určená dětem. Omezíte-li rostlinnou výsadbu i dekorační prvky na minimum, výrazně snížíte riziko úrazu svých ratolestí. Jestliže si nejste vhodností plánovaného rozvržení jisti, konzultujte svůj návrh se zahradním architektem.

Vyberte ideální rostliny a zahradní doplňky

Každou zahradu tvoří řada prvků, z nichž k nejzákladnějším patří rostliny. V užitkové zahrádce lze pěstovat kupříkladu bylinky, keříčková rajčata, fazole, rybíz a jahody. U okrasné zahrádky jsou nezbytnou součástí výsadby květiny a okrasné traviny. S jejich množstvím a barevnou pestrostí to však nepřežeňte. Malá zahrada pak totiž působí chaotickým a stísňujícím dojmem. Bohatě stačí kupříkladu tři druhy okrasných trav a kolem sedmi druhů trvalek. Při nedostatku místa nedoporučujeme vysazovat stromy. Chcete-li v okrasné zahrádce nějaké dřeviny, upřednostněte menší keře (např. tavolník). Jestliže se nechcete vzdát stromu, vysaďte listnatý solitér (např. javor mléč, okrasná jabloň či sakura). Co se týče dekorací a zahradních doplňků, vybírejte praktické kousky nezabírající mnoho prostoru. Jedná se třeba o závěsné ptačí krmítko, skladný zahradní nábytek, květináče a truhlíky. Do zahrady určené dětem lze umístit houpačku nebo prolézačku, případně můžete přidat i malé pískoviště. Vždy však zohledněte rozměry zahrady a bezpečnost dětí.

 

 

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář