- Reklama -magazín

I moderátor Vladimír Kořen má vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Mohlo by Vás zajímat

Moderátor Vladimír Kořen, který je známým popularizátorem vědy a životního prostředí, se rozhodl pro vlastní ekologický zdroj výroby energie v podobě fotovoltaické elektrárny. Tu mu na vilu v Říčanech instalovala firma Acetex.

Moderátor o pořízení vlastní solární elektrárny přemýšlel již delší dobu. Jak sám řekl, považuje je za vhodné řešení pro současnou i budoucí situaci, která souvisí s klimatickými změnami a rostoucími cenami energií. Svou roli sehrálo i to, že na fotovoltaickou elektrárnu může čerpat státní dotace Nová zelená úsporám. Z tohoto pohledu to podle něj může být dostupné řešení současné situace na energetickém trhu pro řadu rodin.

Až 200 000 či 220 000 Kč pro jeden rodinný dům

Právě dotační program Nová zelená úsporám je zaměřený na snížení uhlíkové stopy jednotlivých budov, a to jak rekreačních, tak i rodinných.

„Žádost o dotaci je poměrně náročným administrativním úkonem, při němž je dán důraz na technické řešení jednotlivých systémů. Naši zákazníci, a to včetně Vladimíra Kořena se „boje s úřady“ obávat nemusí, protože kompletní dotaci vyřídíme jako odborná společnost realizující výstavbu za ně. Součástí žádosti je i projektová dokumentace, kterou samozřejmě také vypracujeme,“ upřesňuje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex.

Výše dotace na fotovoltaickou elektrárnu pro rodinný dům může dosáhnout výše 200 000 Kč, respektive 220 000 Kč v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. K její výši se ještě připočítá jednorázový příspěvek 5000 Kč na vypracování projektové dokumentace. Poměr dotace a vlastních zdrojů může být maximálně do 50 % pořizovací ceny.

I starý dům může mít moderní ekologické vytápění

Rodinný dům, v němž Vladimír Kořen bydlí, pochází z roku cca 1935. I na takto starý dům se dá fotovoltaika umístit. Miroslav Vosyka, montér fotovoltaických elektráren Acetex, Vladimírovi upřesnil, že ideální řešením je, když na domě bude mít minimálně deset fotovoltaických panelů o jednotlivém výkonu 450 wattů. Tato informace vyvolala v moderátorovi jisté obavy, zda jeho střecha takový nápor unese. Montér ho ale ujistil, že běžné tašky jsou daleko těžší než fotovoltaické panely.

Celkový výkon solární elektrárny je 7 kWh

Střecha na domě Kořenů je z asfaltových šindelů, což znamená uchycení fotovoltaické technologie pomocí kombi vrutů a hliníkových profilů, na které se jednotlivé panely namontují. Rozlehlost střechy umožnila instalaci dvou samostatných ploch celočerných panelů od výrobce AEG. Ta větší o výkonu 4 kWh má 9 panelů, ta menší je pak o výkonu 3 kWh. Výhodou je, že si moderátor pořídil i vlastní baterii pro uložení nevyužité energie. Jeho elektrárna je koncipována pro běžný provoz domácnosti, tedy pro provoz osvětlení a domácích spotřebičů. Instalace byla efektní, během dvou dnů měla rodina moderátora vlastní solární elektrárnu, jejíž návratnost si Vladimír spočítal na méně než polovinu životnosti panelů. Video z instalace si můžete pustit zde: https://youtu.be/jZEpsTr2HDU.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy