home Bydlení, Stavba Jak na plíseň a vlhkost v domě

Jak na plíseň a vlhkost v domě

Bojujete dlouhodobě s vlhkostí a následně i s plísní ve vašem domě či bytě? Větráte za každého počasí, plesnivějící místa pravidelně ošetřujete bělícími prostředky a plíseň se stále objevuje? Máme pro vás pár tipů, jak odstranit plesnivějící místa.

V první řadě je třeba se zamyslet nad tím, co je příčinou tvorby plísně na stěnách vašeho domu či bytu. Velmi často je to konstrukční vlhkost a plísněnedokonalost, v nejčastějším procentu případů se jedná o chybějící část izolace. Je to oblíbený trik stavebních firem, které si takovým způsobem zajistí vyšší zisk. Například místo dvou nebo tří vrstev izolace dají jen jednu a podobně. Toto už se později dá napravit jen složitějším a hlavně více nákladným zásahem do konstrukce domu. To ale často nemusí být ve finančních možnostech klienta.

Pokud se již plíseň v menší míře vyskytuje na stěnách či krovech, je možné proti ní bojovat lokálním zásahem. Zde je nutné poukázat na fakt, že bělící prostředky na bázi chloru, které se jeví být nejideálnějším řešením, jsou naopak nevhodné. Tvorbu plísní spíše podpoří, jelikož při odpařování takových přípravků se tvoří na povrchu ošetřeného místa krystalky soli, které naopak vodu váží. A pro tvorbu plísně tedy zajistí ideální podklad. V neposlední řadě je nutné zmínit, že inhalování takovýchto výrobků je zdraví škodlivé. Zejména v zimních měsících, kdy je větrání vždy omezováno na nutné minimum může mít negativní dopad na zdraví.

Nejvhodnějším postupem je nanést na postižené místo penetraci. Pokud je stěna již promočená a vznikla zde výduť, pak tuto odstranit a až následně nanést penetraci a dále vrstvit přípravky, které obsahují fungicidní složky. Ať se jedná o přípravky typu tmelu či pak konečný krycí nátěr. Všechny by měly obsahovat složky, které svou povahou  vzniku plísní brání. Některé nátěry dokonce dokáží částečně bránit nežádoucím účinkům tepelného mostu, který vzniká ve stěnách domu. Svou povahou pomáhají teplému vzduchu, aby neprostupoval dále stěnou, ale vracel se zpět do místnosti.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář