- Reklama -magazín

Jak postavit ptačí budku

Mohlo by Vás zajímat

Pokud máte zahradu a chcete na ni přilákat více ptáků, kteří vás budou obveselovat svým zpěvem a navíc vás ještě zbaví obtížného hmyzu, musíte jim připravit vhodné podmínky. Patří mezi ně i ptačí budka. Můžete si ji koupit v některém z hobby marketů, nebo si ji vyrobíte svépomocí. Její výroba není nic složitého a máte-li menší děti, můžete je do procesu výroby zapojit také.

Vhodné ruční nářadí pro výrobu ptačí budky naleznete na Ynaradi.cz

Jak postavit budku

Ideálním materiálem pro výrobu budky jsou opracovaná prkna (brusným papírem obroušené hrany) z odolného dřeva (dub, buk), dobře proschlá. Velikost budky i vletového otvoru volte podle toho, pro jaký ptačí druh je určená. Jestliže zvolíte nesprávně velký vletový otvor, může se stát, že vám budku obsadí jiný ptačí druh, než pro který jste ji stavěli.

Prkna můžete spojit buďto pomocí speciálního lepidla nebo hřebíky.

Tipy pro vás

Připravte si jeden větší kousek prkna, který bude sloužit jako zadní stěna. K ní pak připevněte dvě menší boční stěny, na ně navazuje stěna čelní, s vletovým otvorem. Nezapomeňte jej osmirkovat. Chcete-li jej zabezpečit proti vyklování (to dělají především strakapoudi, aby se do budky dostali), můžete jej zpevnit kovovým kroužkem. Dno musí být vsazené mezi všechny boční stěny a nemusí je přesahovat, střecha naopak ano, chrání především vlet do budky před nepříznivým počasím. Klidně může být rovná nebo umístěná šikmo (tady je pak potřeba vhodně upravit zkosení bočních stěn) a tvořena pouze jednou deskou. Lépe pak bude pasovat k bočním stěnám budky. Vnitřní stěny budky smirkovat nemusíte, ptáčatům se po nich bude lépe šplhat.

Budka by se měla dát otevírat, aby ji bylo možno snadno vyčistit.

Na dno budky nepřipevňujte bidélko, je to lákadlo především pro predátory, obyvatelé budky jej nepotřebují.

Delší životnost zajistíte budce tím, že ji zvenku natřete ochranným nátěrem v hnědé nebo zelené barvě, která je přírodního vzhledu.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy