home Bydlení, Stavba Jak přivést do domu dostatek světla

Jak přivést do domu dostatek světla

světlovody - před a poChcete zajistit, aby ve vašem domě bylo dostatek denního světla? Uvažujete ekonomicky a zároveň myslíte i na životní prostředí? Dostatek světla je základem pro každý interiér. Aby se vám dobře bydlelo a žilo, potřebujete světlo, protože to je zdrojem energie a potažmo i lepší nálady. V podkrovních místnostech se nabízí snadné řešení v podobě střešních oken, ovšem jsou místa, kam přivést světlo není tak snadné. Zejména proto, že mezi takovou místností a střechou, tedy místem odkud je nejčastěji světlo třeba přivést, je nějaká další bariéra. Například půdní prostor. V takovém případě pak nezbývá než světlu trochu napomoci a připravit mu cestu. Tedy vybudovat světlovod, který přivede světlo na místo určení.

U tohoto řešení jsou zásadní tři věci, střešní kopule nebo okno, dále pak tubus, který kopuli či okno propojí s difuzérem, který světlo v dolní části světlovody - nákresrozptýlí do místnosti. Střešní okna nejsou zcela vhodná pro místnosti, kde potřebujete větší množství světla, protože rovná plocha okna odrazí až 30% světla ještě na střeše a pokud napadne sníh či se okno zašpiní vlivem počasí, pak byste museli okno ručně očistit vždy, když se tak stane. Střešní kopule se vyrábějí z několika materiálů, ty plastové mají nižší odolnost proti poškrábání a vůči UV záření, časem tedy změní barvu a tím i propustnost světa, ovšem výhodou je jejich pořizovací cena. Pokud chcete materiál, který vydrží až několik desítek let volte sklo, takové kopule jsou doslova samočistící, neulpívá na nich smog ani prach, déšť je spolehlivě omyje a navíc mají vynikající optické vlastnosti. UV záření je nepoškozuje a mají tak velice dlouhou životnost. Zde je ale potřeba počítat s podstatně vyšší cenou. U tubusu dbejte na materiál, který tvoří jeho vnitřní stěny. Zde se nevyplatí šetřit a koupit nejlevnější, aby vám pak skutečně nějaké světlo tubusem do místnosti dorazilo. U difuzéru záleží na materiálu, ze kterého je vyroben, podobně jako u kopule. Zvolíte-li plastový, časem změní barvu a tím i propustnost světla. Oproti sklu, které své vlastnosti s časem nemění.

Pokud se rozhodnete pro elegantní cestu, jak přivést do vašeho domova více životadárného světla, pak se rozhodně poraďte s odborníky. Neomezte se pouze na pokrývače a běžné stavební firmy, je dobré se obrátit na firmu, která se specializuje přímo na jejich instalaci, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni, když se ze světlovodu stane vodovod a stěny tubusu vám začnou podezřele plesnivět.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář