- Reklama -magazín

Jak správně používat litinovou pánev

Mohlo by Vás zajímat

Litinová pánev patří k solidním kouskům nádobí. Rozhodně něco váží, a aby taky ne, vyrábí se tradičním odléváním litiny do formy.

Má vynikající vlastnosti, snese velký žár, perfektně vede teplo a dlouho, stabilně jej sálá. Pokrmy připravované v litinové pánvi jsou rovnoměrně propečené.

traditional cast iron skillet on a white background.

více v článku...

Litina, tradiční materiál

Litinová pánev není výmyslem novodobých výrobců nádobí. Litina je léty prověřený, osvědčený materiál, na kterém vařily naše prabáby. Poslední dobou zažívá renesanci, moderní hospodyňky se ní pomalu vrací.

Litinová pánev: surová a smaltovaná

V současnosti jsou na trhu dva typy litinových pánví: ze surové litiny a z litiny smaltované.

Oba typy mají svoje přednosti, každý z nich se však na sporáku chová trochu jinak. Pokud si budete novou litinovou pánev pořizovat, je dobré vědět, jaký typ vám skončí v košíku.

V článku dále poradíme, jak se starat o pánev ze surové litiny.

Pánev ze surové litiny

Klasická litinová pánev je snem všech milovníků dobrého vaření. Používají ji profesionální kuchaři, kteří tvrdí, že pokrmy připravené v litinové pánvi mají jedinečnou, nezaměnitelnou chuť.

Známí výrobci tradičních litinových pánví jsou například americký LODGE nebo švédský SKEPPSHULT.

Pánev ze surové litiny nemá žádnou povrchovou úpravu (např. smalt nebo keramiku), ani není opatřena nepřilnavou vrstvou (PTFE známý jako teflon).

Vypálení povrchu pánve

Aby litinová pánev nerezivěla a získala nepřilnavé vlastnosti, je třeba ji před prvním použitím tzv. vypálit.

Vypálení pánve probíhá tak, že do ní nalijeme olej, dáme ji na rozehřátou plotýnku. Počkáme, až se z oleje začne kouřit, poté pánev z plotýnky stáhneme, necháme vychladnout. Olej rozumnou ekologickou formou zlikvidujeme a zbytky vytřeme papírovým ubrouskem.

Na povrchu pánve vznikne přirozená ochranná vrstva s nepřilnavými vlastnostmi, které se říká patina (anglicky seasoning).

TIP: Mnozí renomovaní výrobci dodávají na trh litinové pánve již vypálené, ihned připravené k použití.

Mytí a údržba pánve

Aby patina vydržela, nesmí se litinová pánev mýt v myčce na nádobí. Myjte ji měkkou houbou pod tekoucí vodou, bez agresivních čisticích prostředků. Po každém mytí je třeba pánev důkladně vysušit a případně vytřít papírovým ubrouskem, namočeným v jedlém oleji.

Posledně jmenovaný úkon také pomůže, pokud pánev začne rezivět. Známky rzi na litinové pánvi nejsou žádné vady na kráse, jedná se o přirozenou reakci železa v litině, která nemá žádný negativní vliv na připravovaný pokrm, ba ani na lidské zdraví.

Nepřipravujte v pánvi omáčky z kyselinotvorných potravin

Litinová pánev je ideální na rychlé smažení a grilování. Maso, zejména steakové, zelenina, vejce, brambory na másle.

Méně vhodná je na pomalé dušení, natož pro přípravu omáček, které obsahují kyselinotvorné potraviny – například rajčata.

Kyselinotvorné potraviny totiž napadají patinu, ta přestává plnit svoji ochrannou funkci a pokrm natáhne z pánve železitou pachuť.

Litinová pánev není vhodná pro uchovávání zbytků jídel

Pokud v litinové pánvi uvaříte, nenechávejte v ní zbytky jídel „na později“.

Litinová pánev nemá žádnou umělou vrstvu, která by pokrm oddělovala od materiálu, z něhož je pánev vyrobená. A protože surová litina je tvořená z velké části z železa, předává železo svoji chuť pokrmům, které v pánvi ponecháte.

Například zbytek omelety v litinové pánvi schovaný v ledničce přes noc už druhý den bude chutnat úplně jinak, než čerstvě připravená omeleta.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy