home Bydlení, Design, Interiér, Zboží Jak vybrat barvu koberce?

Jak vybrat barvu koberce?

Barvy hrají v interiéru větší roli než si myslíme. Mají vliv na optickou prostorovost, na naši náladu i na celkovou harmonii místnosti. Proto pokud se chystáte nově zařizovat interiér nebo ho rekonstruovat, zvažte pečlivě výběr barev, a to nejen stěn, ale také nábytku a podlahové krytiny. Jakou barvu pro koberec se dočtete v našem článku.

 

6 základních pravidel

  1. tmavá podlaha se světlými stěnami a stropem místnost ROZŠÍŘÍ
  2. tmavá podlaha s tmavým strope místnost rozšíří a sníží
  3. světlá podlaha, strop a zadní stěna místnost bude užší, hlubší a vyšší
  4. tmavá zadní stěna a světlé boční stěny a podlaha sníží hloubku prostoru
  5. světlá podlaha, světlá zadní stěna, tmavé boční stěny a tmavý strop vytvoří tunelový efekt
  6. místnost se světlou podlahou a světlými stěnami dodá místnosti prostornosti, ale také ji může učinit chladnou a neosobní

 

Co dokáží světlé podlahy a koberce

Světlé podlahové krytiny odrážejí světlo, to znamená, že tmavý prostor rozjasní a opticky zvětší. Navíc světlé barvy jsou nadčasové a nejen tak z módy nevyjdou, zároveň jsou symbolem čistoty a klidu.

Výhodou světlých barev je možnost jejich kombinace s celou řadou odstínů. Pozor, ať to se světlými barvami nepřeženete. Platí obecné pravidlo, čím víc světlé, tím chladnější atmosféra. Naopak je velmi příjemná kombinace tmavého nábytku a světlé, ideálně dřevěné, podlahy.

 

Co dokáží tmavé podlahy a koberce

Máte rádi kontrasty a baví vás i v interiéru? Tmavé podlahy a koberce jsou pro vytváření kontrastů ideálním výchozím bodem. Skvěle vypadají s stěnami ve světlých odstínech, nebo s jinými tmavými barvami, které zdůrazňují konkrétní doplňky.

Při vytváření kontrastů se vyhněte intenzivně bílé, volte raději tlumenější odstíny bílé jako je bělavá nebo bílá se slabým jemným nádechem jiné barvy. Pozor na příliš mnoho tmavých barev, místnost by mohla působit ponuře, tmavě a bez atmosféry.

 

Volte barvu podle domácího provozu

Barva koberce sehrává také důležitou roli v údržbě. Koberec v místnosti, kde se neustále pochoduje se zákonitě rychle zašpiní. Proto volte do chodeb, předsíní nebo vstupních hale raději koberce běhouny a v tmavších barvách.

Možností jsou také zátěžové koberce ve světlých barvách, které jsou zpracované tak, aby odolávaly skvrnám. Pokud s vámi doma žije domácí mazlíček a máte krásnou zahradu, pak stojí za zvážení. zda jsou koberce tou správnou volbou. Kam koberce jistě nepatří je kuchyň a všichni víme proč.

 

Zaměřeno na koberec

Koberec je ideálním prvkem, který během chvíle změní celý charakter místnosti. Koberec může fungovat jako součást harmonického celku, ale také může stát zcela osamocen a poutat na sebe pozornost.

Každá místnost by měla mít svůj ústřední bod, který na první pohled zaujme. Nemusí nutně hrát všemi barvami, stačí zvolit zajímavé vzory, výrazné barvy nebo netradiční velikost a tvar. Jeho další rolí může být doplnění interiéru nebo konkrétního kusu jako je výmalba, kus nábytku nebo podtrhnout vzor hlavní podlahové krytiny.

 

Co velí módní trendy

V současné době jsou IN koberce v barvách přírody. Tedy naturální barvy, světlé modrá, khaki nebo semišové tóny. Také odstíny kamenů, zemité barvy, neutrální barvy jako je šedá, béžová nebo bílá.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář