- Reklama -magazín

Výhody korkové podlahy

Mohlo by Vás zajímat

Korkové podlahy si pro své skvělé vlastnosti získávají stále více a více fanoušků po celém světě. Co je na nich tak zajímavé a jaké mají výhody? Odpovědi si můžete přečíst v tomto článku.

 

Korek – téměř dokonalý materiál

Korek je znám svými výbornými izolačními a tlumícími schopnostmi. Je lehký, pružný, skvěle odolává vodě, má nízkou tepelnou vodivost a vykazuje značnou pevnost a odolnost. Výborně odolává plísním a různým chemikáliím a má vyznačuje se opravdu dlouhou životností.

Tento skvělý materiál je získáván z kůry korkového dubu Quercus Suber, který se pěstuje zejména v Portugalsku, které je také jeho největším producentem. Ze stromů se musí nejprve odstranit vrchní kůra, která se nedá použít. Pod ní ale nalezneme kvalitní kůru, která se používá právě pro výrobu korků do vína, korkové podlahy nebo izolačních materiálů.

Kůra se odloupává pomocí speciálních nožů. Odloupnutá kůra se následně drtí, spojuje plnivem, listuje a poté stabilizuje při teplotě 90°C. Ačkoliv je celý proces zdlouhavý a je potřeba speciální techniky a trpělivosti, koupíte metr čtvereční korkové podlahy od 300 korun.

 

Vlastnosti korkových podlah

Korkové podlahy se v posledních letech stále více objevují v českých domácnostech a důvodů to má hned několik. Podlahy z korku jsou přírodní a vysoce ekologickou podlahovou krytinou, která vnese do interiéru jedinečnou atmosféru. Ve srovnání s ostatními typy podlahových krytin jsou korkové podlahy velmi pružné, což je vhodné především pro naše klouby.

Korkové podlahy jsou vhodné i do dětských pokojů, kde děti tráví hodiny a hodiny na zemi, do ložnic i obývacích pokojů. Ošetřené korkové podlahy, například s olejovanou, voskovanou nebo lakovanou vrstvou, je možné umístit také do kuchyní či jídelen. Díky své nízké tepelné vodivosti jsou skvělým materiálem pro podlahové vytápění.

Podlahy z korku jsou skvělou podlahovou krytinou do domácností, kde žijí alergici nebo astmatici. Korek je antialergenní a antistatický materiál, a prach a létající alergeny odpuzuje. K výhodám korkových podlah patří také snadná pokládka a údržba. Vůči mechanickému poškození je korek odolnější než dřevo, jelikož pružnost tohoto materiálu umožňuje vyrovnat vytlačení místa.

 

Výhody korkových podlah v bodech

  • Přírodní a obnovitelný materiál.
  • Měkká, teplá a na dotek velmi příjemná podlahová krytina.
  • Nehořlavá a odolná proti vodě.
  • Antialergenní a antistatická podlaha – vhodná pro alergiky a astmatiky.
  • Vhodná pro podlahová vytápění.
  • Má protiskluzové vlastnosti.
  • Poměrně snadná údržba.
  • Snadná pokládka.

 

Nevýhody korkových podlah

Nevýhod korkových podlah není mnoho, ale jsou. Jejich nevýhodou je vysoká barevná nestálost. Korek ztrácí na slunci barvu, a tak se může stát, že při stěhování nábytku objevíme tmavší ohraničené plochy. Podlaha z masivního korku se dá ovšem přebrousit, a tím se obnoví původní barva na celé ploše podlahy.

Informace do článku dodala firma AMADEO HOLDING s.r.o. – podlahy Praha.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy