home Bydlení Jaký topný materiál si vybrat?

Jaký topný materiál si vybrat?

S příchodem zimního období se opět v domácnostech objevuje otázka topných materiálů. Jaký materiál zvolit, abychom co nejvíce šetřili nejen peněženku, ale i životní prostředí? Přečtěte si, jaké máte možnostiDřevo ustupuje do pozadí

Domácnosti se rozhodují pro dřevo hlavně kvůli jeho nízké ceně. Můžete si vybrat z naštípaného dřeva nebo dřeva vcelku, které budete muset před použitím připravit do vhodné velikosti a tvaru. Dřevo vyžaduje suché skladovací prostory, chvilku trvá, dokud rozehřeje místnosti a zanechává o něco více popela. U dřeva byste si také měli dávat pozor na jeho vlhkost. Někdy je totiž dřevo v samém středu vlhčí, než tvrdí prodejci nebo než se zdá na pohled.

Hnědé a černé uhlí je starou klasikou

Hnědé a černé uhlí se využívá k vytápění domácností již nějakou dobu. Hnědé uhlí je výrazně levnější než černé, je však neekologické a vylučuje příliš mnoho emisí. Při vytápění uhlím musíte počítat i s náklady, které jsou spojeny s instalací kotle.

Brikety – ekologická varianta

Dřevěné brikety jsou vyráběny z pilin, které se lisují pod vysokým tlakem a za vysoké teploty. Jejich výhodou je, že obsahují jen nízké procento vlhkosti. Jsou dodávány na paletách a není třeba je tedy sušit ani jinak připravovat před použitím. Brikety hoří dlouho a rovnoměrně. Na trhu najdete kousky vyrobené z pilin měkkých a tvrdých dřevin i jejich kombinací. Cenově jsou přijatelné a navíc neprodukujíí takové množství emisí než jiné materiály, jsou ekologicky šetrné. Navíc, piliny jsou vlastně vedlejším produktem dřevozpracujícího průmyslu a neměly by jiné využití.

S peletami ke komfortu

Dřevěné pelety jsou v podstatě jakousi obdobou briket. Jsou menšího tvaru a používají se v krbech, pecích a kotlích s automatickými podavači, které pracují plynule. Pokud se tedy rozhodnete pro pelety, musíte počítat s dodatečnou investicí v podobě kotle.

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

Napsat komentář