home Architektura, Bydlení, Stavba Kotlíkovou dotaci lze využít i na tepelná čerpadla

Kotlíkovou dotaci lze využít i na tepelná čerpadla

Pokud se chystáte stavět nový dům nebo zvažujete rozsáhlejší rekonstrukci domu staršího, určitě uvažujete o možnostech vytápění. Každý chce získat efektivní zdroj tepla s minimálními náklady na provoz, to je pochopitelné. Možností je samozřejmě více, kromě kotlů, které bývají nejčastější volbou zejména vzhledem k nižší pořizovací ceně, jsou tu ještě tepelná čerpadla. Ta se stávají jasnou volbou pro ty, kteří hledají ekonomické a zároveň také  ekologické řešení.

Proč tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo má své nesporné výhody, které tkví zejména v principu, jakým teplo vyrábí. Viz schéma. Z minima vstupní energie tak dokochsner-schemaáže vyrobit maximum energie výstupní. Účinnost je tedy skutečně velmi vysoká a to bez ohledu na vyšší vstupní náklady. Lze ji využít nejen k vytápění a ohřevu teplé vody, čerpadlo totiž hravě vytvoří dostatek energie i na takové nadstandardní vybavení, jakým je například ohřev vody v bazénu nebo větrání a chlazení celého domu. Tepelná čerpadla se proto hodí jako komplexní řešení zdroje tepla pro celou řadu zařízení, která zvyšují komfort bydlení a patří k modernímu stylu bydlení současnosti.

Vyšší vstupní náklady se rozplynou v čase několika málo let příštích

ochsner-telo-clankuVyšších vstupních nákladů se není třeba obávat, na kvalitní tepelná čerpadla lze totiž využít kotlíkovou dotaci a pořizovací cena se tak může významně snížit. Ale i bez dotace můžete již během několika málo let dosáhnout významné úspory na měsíčních nákladech. Co to znamená v číslech? Řekněme, že jste majitelem malého domku, ve kterém bydlí vaše čtyřčlenná rodina. Vstupní investice do tepelného čerpadla bude 180 tisíc korun, v porovnání s investicí do kondenzačního kotle, k němuž musíte připočítat navíc náklady na komín a přípojku. Klasický kotel vás vyjde o cca 80 tisíc levněji. Ovšem každý další rok se výhody začnou překlápět ve prospěch tepelného čerpadla, s nímž ušetříte až 16500 Kč. To znamená, že za méně než pět let se vám vyšší vstupní investice do čerpadla vrátí a při průměrné životnosti čerpadla 15 let si umíte snadno spočítat o jaké částky se jedná.

 

LivingHome on Facebook

Napsat komentář