home Bydlení, Ekonomika Byt či dům? Toť otázka!

Byt či dům? Toť otázka!

Byt či dům? To je otázka, nad kterou se logicky zamyslí každý, kdo začne přemýšlet o vlastním bydlení. Nebýt na nikom závislý je sen snad každého z nás. Proto máme-li tu možnost, pak se rozhodujeme, zda budeme žít v bytečku, nebo si koupíme rodinný domek. Každá varianta má bezesporu svá pro a proti, která je třeba pečlivě promyslet a brát v úvahu. Možná i vy právě teď řešíte tohle dilema a nemůžete se rozhodnout. Proto jsme pro vás připravili dnešní článek, ve kterém se společně podíváme na kladné i záporné stránky života v bytě nebo domě. Jdeme na to!

Proč bydlet v bytě? Je to pohodlné!

Pokud se zamyslíme nad otázkou života v bytě, pak nás jako první napadne pohodlnost. Je pravda, že pokud žijete v bytě, pak se prakticky o nic nemusíte starat. Topení máte zajištěné – stačí jen otočit kohoutkem. To samé s teplou vodou – teče automaticky. Čas od času na vás připadne povinnost uklidit společné prostory, vyvézt popelnice nebo shrabat sníh před domem. Ale tím vaše povinnosti končí.

Ne vždy je to ale růžové…

dum-ci-byt-ruka-a-barak

A teď z toho druhého soudku. Možná vám bydlení v bytě připadá růžové a bez jediné vady na kráse. Ovšem i přesto tu jsou některá ale. Například musíte brát ohled na sousedy a to prakticky ve všem. Zapomeňte na hlasitou hudbu v jedenáct večer, protože máte doma party. To si nemůžete dovolit. Další nevýhoda se opět týká sousedů – nevyberete si je. Takže musíte brát to, co je a když si s nimi nebudete rozumět, máte smůlu. Pořád se vám bydlení v bytě zdá tak pohádkové?

Bydlíte v domě? Máte více svobody!

Kdo žije v domě, má mnohem více svobody. Právě svoboda je pro většinu lidí tím největším lákadlem, proč se klidně i na několik let upíšou bance a vezmou si od nich hypotéku. Je pravda, že nejste na nikom, závislí a v určitém slova smyslu nemusíte brát takové ohledy – i když máte sousedy, není to stejné jako v bytě, kde jsou hned za zdí.

Jenže bydlení v domě znamená hodně povinností…

Logicky to teď vezmeme z opačného konce. Pokud chcete bydlet v domě, připravte se na to, že to nebude až takový med. Kolem domu je hodně starostí, povinností a prací – nemluvě o tom, máte-li k domečku ještě zahradu. Do povinností patří nejen údržba domu a pozemku, ale i starost o topivo na zimu, nutnost zajistit revizi kotle nebo komína, kontrola okapů a jejich čištění a tak dále. Je toho opravdu hodně a ne každý na to upřímně stačí.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář