- Reklama -magazín

Luxus a pohodlí v bavlněném saténovém povlečení – druhy a vlastnosti

Mohlo by Vás zajímat

Když si chce člověk dopřát luxus v posteli, rozhodne se pro saténové povlečení. Má totiž spoustu výhod, které ocení každý spáč, ale i příležitostný povaleč. Povlečení ze saténu je jemné, hebké a zaujme také jedinečným leskem. Má však i mnoho dalších skvělých vlastností, které zákazníci oceňují.

Patří mezi ně například skvělé termoregulační vlastnosti, což znamená, že v létě takové povlečení chladí a v zimě naopak příjemně zahřeje. Zároveň je povlečení z bavlněného saténu prodyšné, savé a vhodné pro alergiky. Zkrátka je to povlečení, které by v dobré domácnosti nemělo chybět. Když se pro saténové povlečení rozhodnete, nebudete litovat, protože vydrží opravdu dlouho. Drží si svou barevnou stálost, ale i samotný satén vydrží opravdu dlouho beze ztráty důležitých vlastností.

povleceni-mako-saten-3

Investice do kvalitního ložního povlečení se zkrátka vyplatí. Nehledě na to, že saténové povlečení je v současné době možné zakoupit v mnoha různých barevných variacích, takže vám skvěle poslouží a ještě rozzáří ložnici.

Kdo si chce užívat při spánku maximálního komfortu, ten si koupí kvalitní bavlněné saténové povlečení.

Pozor na satén z polyesteru!

Když se řekne satén, tak není úplně jasné, o čem se mluví. Na trhu je totiž satén z polyesteru a ze stoprocentní česané bavlny. Který si tedy pořídit?

Satén vyrobený z polyesteru je pouze levnější náhražka, která se saténu z česané bavlny nemůže rovnat. Jestli si chcete dopřát a koupit si opravdu kvalitní povlečení, sáhněte raději po tom vyrobeném ze stoprocentní česané bavlny.

Nejjemnější a nejpříjemnější satén se vyrábí ze speciální egyptské Mako – bavlny. Bavlněný satén se tká v atlasové vazbě a má skvělé vlastnosti. Je lehký i pevný zároveň. Skvěle se hodí pro výrobu povlečení, ale často se používá také na dámské šaty a halenky.

Už i z takového saténu je možné vyrobit opravdu exkluzivní povlečení vysoké kvality. Přesto ještě některé druhy povlečení z bavlněného saténu prochází procesem mercerace, který látce zajistí ještě lepší vlastnosti. Jaké? Například lesk podobný hedvábí, který vydrží. Dále větší odolnost, měkkost a barevnou stálost.

Luxusní saténové povlečení z pravé egyptské Mako – bavlny se pyšní mnoha výhodami. Oproti povlečení z klasické bavlny je ještě příjemnější a působí luxusnějším dojmem. Navíc díky speciálním úpravám není nutné ani takové povlečení žehlit.

Není bavlna jako bavlna

Všechna pravá saténová povlečení jsou vyráběna jen z těch nejkvalitnějších bavlněných přízí, které se dělí podle způsobu zpracování na:

  • Klasický bavlněný satén – bez speciálních úprav
  • Mako-satén – bavlněný satén vyrobený z Mako bavlny, prochází procesem mercerace
  • Jednobarevný Mako satén UNI – jako výše zmíněný satén je vyrobený z Mako bavlny a prochází zušlechťovacím procesem mercerace
  • Švýcarský Premium satén – bavlněný satén vyrobený z Mako bavlny, prochází procesem mercerace, velmi vysoká hustota nití na cm2

Povlečení v provedení Mako prochází zušlechťovacím procesem „mercerace“, o kterém jsme už psali výše. Díky tomu získá mnoho skvělých vlastností. Konkrétně lesk podobný hedvábí, vyšší pevnost a lepší barevnou stálost. Jak se dá odtušit, tak zušlechtěné povlečení je oproti klasickému o něco dražší, ale je to investice, která se rozhodně vyplatí.

Jak na správnou údržbu?povleceni-mako-saten-laif

Vždy je zásadní to, co si přečtete na etiketě od výrobce. Lze však obecně říct, že údržba povlečení z bavlněného saténu je snadná. Doporučuje se povlečení před praním otočit na rubovou stranu, aby déle vydrželo. Jinak se nemusíte ničeho bát. Na praní saténového povlečení můžete bez problémů používat běžné prací prostředky na barevné prádlo. Povlečení z bavlněného saténu se navíc velice snadno žehlí. A je možné si pořídit i povlečení se speciální úpravou, které nevyžaduje žádné žehlení, což ocení každá hospodyně.

Pozor si dejte pouze na různá bělidla. Saténové povlečení se nesmí bělit prostředky, které uvolňují chlór. Další specifika najdete u konkrétních výrobků.

  • Klasický bavlněný satén – praní na 60°C, nesmí se bělit prostředky uvolňujícími chlor, nesmí se chemicky čistit, nesmí se sušit v bubnové sušičce a při žehlení by teplota žehlicí plochy neměla přesáhnout 150°C
  • Zušlechtěný bavlněný Mako satén – praní na 60°C, nesmí se bělit prostředky uvolňujícími chlor, může se chemický čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F, může se sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení, žehlení při maximální teplotě žehlicí plochy 150 °C

Pojmy, které vám usnadní orientaci v nabídce

ATLASOVÁ VAZBA – Jedná se o jednu ze tří základních vazeb tkanin. Snadno se pozná podle lesklého vzhledu a hedvábnéhopocitu při doteku. Výsledná tkanina je velmi hustá.

MERCERACE – Proces zušlechťování bavlněných textilií, díky kterému získají další důležité vlastnosti. Mercerované výrobky jsou pevnější a mají větší barevnou stálost. Získají navíc lesk podobný hedvábí a na dotyk jsou velice příjemné.

BAVLNA –Výrobky z tohoto materiálu jsou velmi příjemné a vynikají značnou savostí a odvodem vlhkosti, například potu. To je také jeden z hlavních důvodů, proč je bavlna tolik oblíbenou i na výrobu povlečení. Dnes se v tomto oboru nejvíce používá egyptská bavlna.

MAKO – BAVLNA – Jedná se o obecný název pro jakostní hornoegyptskou bavlnu, která má délku vlákna 30 až 34 mm. Využívá se k výrobě vysoce jakostních bavlnářských tkanin.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy