home Bydlení, Zahrada Je vaše zahrada nudná? Přetvořte ji do středozemního stylu

Je vaše zahrada nudná? Přetvořte ji do středozemního stylu

Po chmurné zimě je tu opět jaro. Máte-li zahradu, tak je pro vás tato změna ročního období impulzem  k jejímu zvelebování. Vždyť vaše zahrada vyžaduje po zimě trochu péče. Pokud vás už styl úpravy vaší zahrady nudí, zvažte změnu. Můžete svou zahradu kompozičně upravit do středozemního stylu.

Jak poznáte zahradu ve středozemním stylu?

Charakteristickými prvky středozemní zahrady jsou stříbrnolisté rostliny, sloupovité jehličnany, štěrkové či dlážděné cesty, proudící vodní prvek (vodotrysk, fontánka, zahradní vodopád či potůček) a stinný koutek pro letní posezení. Setkat se můžete rovněž s mozaikovitou dlažbou či s terakotovými amforami a květináči. Velmi zajímavě působí využití barev. Na stěny a většinu povrchů se používají teplé barvy. Na malé ploše se vytvoří kontrastní prvek ve světlemodrém odstínu, což zvláště v letním parnu vyvolává osvěžující dojem. Pokud máte bazén, tak ve středozemní zahradě nádherně vynikne. Právě bazén totiž může sloužit jako onen kontrastní modrý prvek.

Vybíráme vhodné rostliny a dřeviny

Středomořská zahrada vyniká především dostatkem zeleně, která působí udržovaně, ale zároveň trochu nespoutaně. Nedílnou součástí zahrady vestředomořském stylu jsou stříbrnolistí zástupci rostlinné říše. Do své zahradní kompozice určitě zakomponujte koukolec věncový, levanduli, rozmarýn, vavřín, pistárii, ibišek a oleandr. Skvěle tu uplatníte také vistárii či olivovník. Zásadními dřevinami ve středozemním zahradním stylu jsou cypřiše nebo jiné sloupovité jehličnany. Pro pěstování v českých podmínkách je nejvhodnější cypřišek, zerav, jalovec či borovice.

Bez proudící či tryskající vody to není ono

Jak zakomponovat do zahrady proudící či tryskající vodu, která je pro středomořský styl důležitým prvkem? Možností je celá řada. Záleží pouze na velikosti vaší zahrady a vaší ochotě k více či méně náročnému řešení vodní plochy. Do větší zahrady se hodí zurčící potůček nebo jezírko s vodotryskem či vodopádem. Do menší zahrady nejsnáze zakomponujete menší fontánu.

Stinný únik před letním žárem uvítáte

Zvláště v letním parnu oceníte stinný koutek své středozemní zahrady, který se skvěle hodí k posezení s přáteli či rodinou. Zahradní nábytek volte z přírodních materiálů (ideálně z ratanu). Dodáte tak své zahradě pravý středozemní nádech.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář