Jste svým založením romantici? Láká vás probouzet se do nového dne za šveholení racků, přes den pozorovat poklidně plující labutě a k večeru se kochat západem slunce nad řekou? Pak právě vám se může zalíbit bydlení v obytné lodi neboli hausbótu. Ale chcete-li spíše podnikat různé plavby než bydlet na vodě, není pro vás hausbót příliš vhodný. Obvykle totiž postrádá hnací motor a na jiné místo se přepravuje za pomoci vlečné lodě. Neumíte si představit, jak život na vodě vypadá? Zajímá vás, zda se vám vyplatí spíše koupě hausbótu nebo jeho pronájem?
Ráj českých hausbótů v pražských kotvištích
Život na vodě má své příznivce po celém světě. Velmi populární je bydlení v hausbótech zvláště v Nizozemí. S obytnými loděmi se můžete setkat rovněž v Česku, kde lze za ráj hausbótů označit pražská kotviště. Nejvíce hausbótů je k vidění v Podolí nebo na Smíchově. Ničím výjimečným však nejsou hausbóty ani na Slapské přehradě, která patří rovněž k oblíbeným místům ke kotvení.
Bydlení v hausbótu je mnohem zajímavější než život v nudné panelákové šedi. I když nejde o levnou záležitost, tak hausbót nepředstavuje obydlí pouze pro horních deset tisíc. Pořízení hausbótu vás cenově vyjde podobně vysoko jako koupě bytu či domu.
Jak se žije v hausbótu?
Zásadní nevýhodou bydlení v hausbótu je skutečnost, že si v něm nemůžete nahlásit trvalé bydliště. Život v hausbótu se příliš neliší od bydlení v domě. Přesto má tento styl bydlení svá specifika jako třeba suchý záchod. Lze však vybudovat i plastovou jímku, kterou necháte jednou ročně vyprázdnit. Tímto způsobem je řešeno chybějící napojení na kanalizaci. Ohřev teplé vody, vytápění a elektřinu lze řešit pomocí generátoru na tuhá paliva či naftu. Do hausbótu lze zabudovat i krb či krbová kamna. Elektrické připojení je možné získat i v kotvišti za poplatek. Součástí vybavení je nádrž na pitnou vodu, do níž se vejde zhruba 400 – 2000 litrů vody. Přesný objem nádrže závisí na konkrétním zařízení a technickém řešení daného hausbótu.
Koupě se vyplatí při celoročním bydlení
Rozhodujete se mezi koupí či pronájmem hausbótu? Pořídit si hausbót se vám vyplatí v případě, že jej chcete užívat k celoročnímu bydlení. Dalším důvodem ke koupi bývá využití hausbótu jako výhodné investice. Můžete jej pronajímat a získat příjmy z jeho pronájmu. Pokud chcete hausbót užívat jen k rekreačním účelům, tak se vám vyplatí si jej pronajmout. Koupě by vás totiž vyšla zbytečně draho.