- Reklama -magazín

Máte sklep? A jak se v něm cítíte?

Mohlo by Vás zajímat

Možná to znáte z amerických seriálů či filmů. Sklepy jejich hrdinové využívají často a rádi. Sházejí se v nich, když kují pikle, oddávají se konzumaci různých druhů omamných látek, připravují v nich školní projekty nebo se v nich schovávají při živelných pohromách… A rozhodně nejde o vlhký až zatuchlý prostor, jak je známe z našich podmínek. Má to dva hlavní důvody. Sklepy se ve Spojených státech obvykle nestaví tak hluboko jako u nás a jejich majitelé se o ně umí starat.

Zbavte se vlhkosti

Vaším hlavním nepřítelem ve sklepě je vlhkost, právě ona je hlavní příčinou zatuchlého vzduchu. Pokud máte v úmyslu sklep zkultivovat, základním stavebním kamenem by proto měl být kvalitní vysoušeč vlhkosti. A možná se budete muset zbavit také plísní ze stěn, to pokud byl sklep ponechán svému osudu delší dobu.

V novějších sklepech nebo ve sklepech, které zatím vlhkost příliš neprostoupila, nebude vysoušeč potřeba. Bohatě postačí obyčejný odvlhčovač vzduchu, který si hravě poradí s vlhkostí pocházející z vašeho dechu. Ta je ostatně strašákem pro všechny prostory, které jsou podobně jako sklepy obtížně větratelné.

Dýchejte čistý vzduch

Jen málokterý sklep má vlastní ventilační systém. Ten je relativně drahý, ale naštěstí není tak úplně potřeba, jak dokládají zkušenosti ze zahraničí. K běžnému užívání sklepu pro vás a vaši rodinu postačí čistička vzduchu. Ta je při použití vhodného filtru schopna ze vzduchu dostat většinu nečistot, ale i nepříjemné pachy. Některé čističky umí vzduch i provonět.

Téma filtrů jsme už nadnesli. Pro sklepní prostory je ideální HEPA filtr. Tento druh filtru používají v bunkrech a podzemních prostorách i vojáci, a není divu. Právě americká armáda technologii HEPA filtrace před několika dekádami vyvinula k ochraně svých jednotek před radioaktivitou a zdraví ohrožujícími látkami.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy