- Reklama -magazín

Než uložíte sekačku k zimnímu spánku

Mohlo by Vás zajímat

udrzba-sekacky-titulka

Základní údržbu určitě zvládne každý

Ještě párkrát posekat, několikrát pohrabat všechno listí a upravit zahradu tak, aby vás na jaře mile přivítala a pohled na ni vás těšil i v mezidobí, kdy bude občas zasněžená a většinu času spíše smutně blátivá. Na zahrádce už máte jak v klícce a tak je třeba obstarat i nářadí s troje, které k její údržbě během sezóny nejvíce využíváte. Obvykle se jedná o sekačku a pak možná také o nůžky na živý plot a některé další šikovné vychytávky. Nůžky očistíte a v případě nutnosti necháte odborně nabrousit, se sekačkou vás čeká ale trochu více práce.

Elektrická nebo motorová, obě potřebují k sekání pořádně ostrý nůž

Elektrická mnoho údržby nepotřebuje, zde je také zásadní dobře očistit všechny zbytky trávy a nabrousit nůž, u té motorové je to ale o něco složitější. Před zimou je třeba odsát palivo z nádrže sekačky a pokud je olej již starý, i ten by měl být vypuštěn, aby přes zimu nedošlo k usazení pevných částic v klikové skříni. Dále je nutná kontrola ventilů, zda nejsou uvolněné a u motorů se zapalovací svíčkou, je dobré ji vyjmout a použít drátěný kartáč k jejímu očištění. V případě velkého znečištění odstraňte filtr a na jaře instalujte nový.

Čistý podvozek musí být

udrzba-sekacky-kapalinyPokud se necítíte dostatečně zkušení a zruční na to, abyste kontrolovali a seřizovali pojezdový mechanizmus a demontovali hnací kola, raději se zaměřte na dokonalé vyčištění šasí (neboli podvozku) sekačky, nepoškoďte ale nástřik, aby zbytečně nedocházelo k následné korozi. Místa, která jsou bez původního nástřiku raději před koncem sezony natřete, abyste měli na jaře vše nachystané. Posledním krokem je již zmíněné nabroušení nože. Ten je třeba brousit oboustranně tak, by na každé straně nože bylo obroušeno stejné množství. To snadno zkontrolujete pomocí vhodného šroubováku či úzké tyčky, kam nůž umístíte a zůstane-li v rovině, je dobře vyvážen a můžete jej upevnit zpět na sekačku.

Hlavně pěkně v suchu

Pro sekačku připravte suché místo, abyste prodloužili její životnost na maximum. Vlhké prostředí ji rozhodně neprospívá, ale tím je dobré se řídit v čase sezony.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy