- Reklama -magazín

Oslavte Vánoce ve skandinávském stylu

Mohlo by Vás zajímat

Jelikož se vánoční svátky kvapem blíží, je nejvyšší čas začít s přípravami. Kromě pečení cukroví a výběru vánočního stromečku nás čeká i předvánoční úklid a zvelebování domova. Nevíte si rady s volbou vánočních dekorací a máte v oblibě jednoduchý elegantní design? V tom případě vás jistě zaujme skandinávský styl, který zútulní váš příbytek a dodá vám pocit sváteční pohody.

Typické znaky skandinávského stylu

Jedná se o jemný styl, v němž dominují světlé neutrální barvy (bílá, šedá, stříbrná) a přírodní materiály (zvláště dřevo). Přestože připomíná minimalismus, není tak strohý a chladný. Častým jevem je bílá výmalba, která prosvětlí interiér a dá vyniknout vánočním dekoracím a bytovým doplňkům. Jelikož obsahuje rustikální prvky, snadno lze skandinávský styl zaměnit s venkovským. Rozdíly však existují. Skandinávský styl upřednostňuje světlé odstíny dřeva, v interiéru nesmí chybět kožešiny a přírodní textilie (např. vlněné). Samozřejmostí jsou i dekorace se severskými motivy (např. sobi). Přírodní dekorace volte v zelené, hnědé či béžové barvě. Severské ubrusy a dečky však mívají červenou výšivku, která díky převládajícím neutrálním barvám v interiéru skvěle vynikne. Bojíte se fádnosti dekorací? Vaše obavy jsou zbytečné. Stačí vybrat pár světlých ozdob s červenými a modrými detaily. Na první pohled upoutají pozornost příchozích.

Vánoce po skandinávsku

Chcete-li oslavit skutečně severské vánoce, zapomeňte na přírodní řezaný i umělohmotný stromeček. Ve Skandinávii mají nejraději vánoční stromečky v květináči. Na stole nesmí chybět adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Samozřejmě musí jít o věnec vyrobený z větviček některého jehličnanu. Barva svíček záleží na vás, doporučujeme však modrou nebo červenou. Nejlépe vyniknou ve světlém interiéru. Adventní věnce lze snadno pořídit na vánočních trzích. Závěsnou variantou adventního věnce ozdobte vchodové dveře. Při pohledu na věnec na příchozí pokaždé dýchne kouzlo Vánoc. Okna ozdobte třeba papírovými vločkami nebo jinou vystřihovánkou s vánočním motivem. Hezky vypadají i svícny a lucerničky rozmístěné na okenním parapetu. Když je po setmění rozsvítíte, vznikne příjemná sváteční atmosféra.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy