- Reklama -magazín

Přírodní jezírko jako součást klidové zóny zahrady

Mohlo by Vás zajímat

zahradní jezírko rybkyPokud máte dostatečně velkou zahradu a chcete na ní vytvořit dokonalou klidovou zónu, zvažte zakomponování vodního prvku. Vodní hladina je uklidňující, podobně jako plápolající oheň. Zahradní jezírka jsou ideálním doplňkem každého exteriéru, který poskytuje dostatek místa. Velikost je samozřejmě možné přizpůsobit možnostem právě té vaší zahrady. Vždy ale lépe vynikne na větším prostoru. Efektní je propojení vodní hladiny s okrasnými dřevinami a dalšími rostlinami. Pak vznikne krásný prvek, který dodá každé zahradě zcela nový rozměr.

Při hledání toho nejlepšího místa, kam jezírko umístit, je třeba se zamyslet nad tím, k čemu bude okolí jezírka sloužit. Má-li to být striktně klidová zóna, oddělená od domu tzn. obytné zóny, pak postačí lavička. Na tu budete rádi usedat, když budete chtít být sami. Pokud se ale krásou a pohodou, kterou pohled na jezírko a jeho okolí přináší, chcete nabíjet většinu času, pak je dobré vybudovat jej například vedle terasy nebo jednoduše v přímé blízkosti domu.

zahradní jezírko menšíPři realizaci jezírka jako takového je dobré vyhloubit do země otvor ve tvaru trychtýře, tedy stěny vytvořit sešikmené. To významným způsobem usnadní následné čištění. Pokud chcete udržet vodu v jezírku krásně čistou bude nutné je napojit na filtraci. A tu s prvním spuštěním na jaře doplnit o dávku startovacích bakterií. Takto vzniklý biotop bude pak celou sezónu krásně čistý. Do takového jezírka je také možné nasadit ryby a užívat si pohled na ně spolu s dětmi.

Okolí zahradního jezírka je vhodné osázet různorodými rostlinami či křovinami, které se ale vzájemně esteticky nebudou překrývat. Vhodná je kombinace drobnějších jehličnanů, buxusu, dřišťálu či orobince. V blízkosti vodní hladiny se také bude dobře vyjímat bambus a různé druhy trav. Pro doplnění jsou pak hezké některé barevné trvalky, mezi oblíbené patří například levandule. Vše by mělo být provázáno dalšími přírodními materiály, aby celkový dojem působil přirozeně. K tomu pomohou kameny, ať už jako solitéry či v různých nahodilých formacích. Dále pak pěkné kusy dřeva, menší kmen či kůra.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy