- Reklama -magazín

Probuďte svůj trávník ze zimního spánku a vdechněte mu nový život

Mohlo by Vás zajímat

Po dlouhé zimě jste celí nedočkaví a už oprašujete veškeré vaše zahradnické náčiní? Určitě se také chytáte na jarní údržbu zahrady, ke které neodmyslitelně patří i první letošní péče o váš trávník. Možná si právě na krásné zelené ploše zakládáte, ale i kdyby nebyl dokonalý trávník vaší prioritou, pak určitě chcete mít pěknou a zdravou trávu. Právě první sekání a další úkony jsou pro trávník velmi zásadní, tak nic nevynechte.

Jak vdechnout trávníku nový život

Po zimě je obvykle trávník trochu přerostlý a jeví se být v některým místech méně zdravý. Je potřeba ke kořenům trávy dostat vzduch a světlo, aby mohla nově narazit a zhoustnout. Před prvním sekáním je proto dobré ji provdušnit a prořezat. Toho docílíte pomocí speciálních hrábí nebo můžete využít moderních strojů, které vás ušetří bolavých zad a namožených rukou. Vertikutace a aerifikace jsou skutečným základem pro jarní povzbuzení, fungují jako pomyslná injekce živin pro celý trávník. Oba tyto procesy mohou také pomoci v boji proti mechu a plevelu, tráva bude silnější a sluneční záření jí pomůže k lepšímu růstu a větší hustotě.

V dalším kroku je určitě vhodné trávník posekat a následně přijde na řadu hnojení. První jarní hnojení je rozhodně žádoucí. Myslete na to, abyste hnojení prováděli při mračném počasí, ideální je před pohnojením trávní zalít, aby se granule (nepoužijete-li tekuté hnojivo) lépe dostalo k travním kořenům. Budete-li hnojit za slunečného počasí může dojít až ke spálení trávy, proto raději vyčkejte až sluníčko ustoupí.

Co by měla obnášet pravidelná údržba

První jarní injekce je sice základ, ale i následná péče je pro trávník důležitá. Časté sekání trávě rozhodně prospívá, jen v letních horkých dnech ji raději nesekejte příliš na krátko. I hnojení je vhodné během roku ještě zopakovat, jednou přede létem a po třetí v roce, chcete-li trávníku poskytnout skutečně tu nelepší péči, ještě na přelomu srpna a září. V horkých dnech je dobré trávník zalévat, ale vždy až mimo přímé slunce, tedy buď brzy ráno nebo až ve večerních hodinách. Jinak vám sluníčko trávu spálí.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy