- Reklama -magazín

Provoňte si byt bylinkami

Mohlo by Vás zajímat

Bylinky asi všichni známe zejména jako ingredience do vaření, které přidají jídlu chuť a vůni. Ale vůni přitom nemusí přidávat jen pokrmům, bylinky pěstované doma v květináčích dokáží provonět celou domácnost.

Krásné, voňavé a nenáročné

Většina bylinek není příliš náročná na pěstování a mohou růst celoročně. Což z nich pro mnohé činí téměř ideální pokojovou rostlinu. Mnoho z nich navíc krásně vypadá a pokud se nebudete bát kombinovat barvy, může se kromě vašeho nosu potěšit i oko.

Další výhodou je samozřejmě praktičnost. Příjemné spojíte s užitečným a květinu tak nevyužijte jen pro její vůni, ale budete si moci několik lístků přidat do salátů nebo do omáčky.

Které vybrat?

V současnosti mezi nejpoužívanější patří oregano, majoránka, tymián, meduňka, šalvěj nebo petržel. Levandule a bazalka mají mimo jiné schopnost odpuzovat hmyz a zejména v létě se proto hodí postavit je na okenní parapet. V boji proti molům se taktéž doporučuje pověsit svazeček levandule do šatní skříně. Jednak oblečení ochrání ale ještě ho příjemně provoní.

Mezi unikátní druhy patří máta, která má v současnosti vyšlechtěno již několik zajímavých odrůd. Koupit si tak můžete mátu s vůní a chutí citronu, banánu, jahod nebo třeba čokolády.

Jak na pěstování

Většina bylinek je poměrně nenáročných. Stačí zakoupit sáček se semínky, připravit květináč s hlínou, semínka zasadit a zalévat. Vyrůst by vám první lístky měly cca do tří týdnů. Většina bylinek je teplomilných a potřebují slunce, proto je vhodné je pěstovat kupříkladu na okenním parapetu, do kterého se po většinu dne opírají sluneční paprsky.

Výběr květináče

Když už si bylinky vyberete, nezapomeňte ani na zvolení vhodného květináče. Kelímky od jogurtů jsou sice levné, ale estetické body nepřidají.

Řešením by mohly být nejrůznější obaly na květináče. Které navíc můžete ve většině případů vyrábět doma a přizvat k nim třeba svou ratolest. Papírové obaly, kdy pokreslíte čtvrtku, kterou následně stočíte a upevníte kolem květináče jsou asi nejjednodušší. Druhou možností jsou kupříkladu obaly ze suchých trav či rákosových listů, které stočíte kolem kelímku a na druhé straně slepíte vteřinovým lepidlem. V neposlední řadě můžete květináč obalit látkou nebo pytlovinou.

Pozor taky na delší cesty, když budete odjíždět někam na dovolenou. V takovém případě je lepší květiny uklidit někam do stínu, nenechávat je na okenním parapetu, aby neuschly.

Bylinky v domácnosti dokáží provonět byt více než mnoho jiných květin. Jejich výhodou je i nízká cena, nenáročné pěstování a možnost praktického využití.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy