- Reklama -magazín

Stavba zahradního altánu není žádná věda. Jak na to?

Mohlo by Vás zajímat

V parném létě je občas příjemné se před sluníčkem ukrýt někam do stínu. K tomuto účelu vám skvěle poslouží zahradní altán, jehož stavbu hravě zvládnete. Nevíte, jak na to? Máme pro vás několik užitečných rad.

Ujasněte si, co od altánu očekáváte

Nejprve si ujasněte, jaký typ konstrukce u altánu preferujete. Tradiční zahradní altány jsou ze dřeva, ale můžete mít i modernější kovový či bytelný zděný altán. Chcete-li moderní design, zvolte kov. Pokud vám záleží na sepětí s přírodou a jste romantici, zvolte dřevěnou klasiku. V případě, že máte rádi venkovní grilování, upřednostněte zděný altán.

Rovněž zvažte, zda vám vyhovuje více otevřená, polouzavřená či uzavřená varianta. Při své volbě zohledněte způsob, jakým budete altán používat. Pro příjemné letní posezení ve stínu se hodí zvláště polouzavřená varianta, která vám poskytne i dostatek soukromí a ochranu před větrem. Zároveň je vzdušná. Uzavřené altány se používají zvláště k občasnému přespání nebo k uskladnění zahradního nábytku přes zimu. Otevřené altány jsou vhodné pro umístění do odlehlejšího koutu zahrady s dostatečným stromovým porostem.

Než začnete stavět

Jestliže nepřesáhne stavba 25 m² a výšku 5 m, zpravidla nepotřebujete stavební povolení. Pro jistotu se však na podrobnosti informujte na stavebním úřadě. Rovněž nezapomeňte dodržet alespoň dvoumetrovou odstupovou vzdálenost od okolních pozemků.

Příklad stavby altánu

Když víte, jaký altán chcete, můžete se pustit do stavby. Nejdříve si vyberte místo, kde altán postavíte. Plochu srovnejte a vysypte drenáží (ideálně štěrkem). Pak na drenáž položte čtyři trámy, které smontujete do požadovaného tvaru (obvykle čtverce) a položte podlahu. Do rohů podlahy namontujte sloupky, mezi nimiž upevníte v dolní a horní části výplně. Pak už stačí jen přidat střešní trámy, zhotovit střechu a natřít altán. Stavba je hotova.

Nejste zdatný kutil? Využijte stavebnici!

Pokud nepatříte k nejzdatnějším domácím kutilům nebo si jen chcete ulehčit práci, sestavte si některý ze sériově vyráběných altánů. Stavební práce jsou velmi jednoduché a celý průběh stavby připomíná dětskou hru se stavebnicí. Prostě jen zakoupíte potřebné komponenty, které dle návodu smontujete.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy