home Bydlení Trendy současného bydlení

Trendy současného bydlení

Trendy bydlení se v průběhu let neustále mění. Varianta propojené kuchyně s obývacím pokojem a jídelním koutem byla ještě do nedávna něčím nepředstavitelným, kdežto dnes je takovéto uspořádání běžnou součástí mnoha domácností. Vše se zkrátka vyvíjí a bydlení není výjimkou. A jaké jsou ty současné trendy?

Bydlení ve vlastním

Trendem poslední doby je bez pochyby bydlení ve vlastním. Snažíme se zajistit na stáří, a proto investujeme do koupi vlastního příbytku. Rostoucí ceny bytů a nové výstavby však způsobují, že se mnoho těch, pro něž vstupní pořizovací náklady překročí určitou přijatelnou mez, spokojí s bydlením v pronájmu. Stále se však najde mnoho těch, jež vysoké pořizovací náklady neodradí a za pomocí hypotéky se rozhodnou koupit byt či postavit vlastní rodinný dům.

Návrat do měst

Ano, lidé se čím dál častěji stěhují z venkova do větších či menších měst, zjišťují totiž, že pro je pro ně každodenní dojíždění příliš náročné a dají přednost raději městskému bydlení s velkou terasou, okolní zelení a dostatečnou občanskou vybaveností. Přičemž víkendy tráví na chatě, chalupě či jiném víkendovém sídle. Největší zájem nejen v hlavní metropoli je o byty velikosti 2+kk. Jelikož uspokojí velkou část poptávky, dají se byty této velikosti velmi snadno pronajmout. Pokud tedy v budoucnu plánujete změnu bydlení, jsou opravdu výhodnou investicí.  

Menší dispozice

A u menších dispozic ještě zůstaneme. Nejsou totiž trendem pouze městských bytů, ale i nové výstavby v podobě projektů rodinných domů. Menší prostory volíme nejen díky nižší pořizovací ceně, ale i tomu, že tolik prostoru jednoduše nepotřebujeme. Velmi oblíbenou variantou jsou proto například i bungalovy – ať už na klíč nebo z katalogu, jež perfektně splňují požadavky příjemného a ne příliš velkého bydlení. Kapitolou samotnou pro sebe jsou pak tzv. minidomky, jež jsou populární především v Japonsku. Tento trend se však pomalu, ale jistě dostává i k nám.

Soulad s přírodou a životním prostředím

V poslední době se mnohem více staráme o naše zdraví, okolí a přírodu. Není tedy divu, že se tento trend dostal také do oblasti bydlení. Hitem posledních let jsou jak dřevostavby, tak i nízkoenergetické domy. Nejen, že jsou v souladu s životním prostředím, ale díky vhodně použitým technologiím pomohou ušetřit mnoho energie za vytápění, a tedy i provozních nákladů.  

Za teplem i zimními středisky

Češi si během posledních pár let oblíbili také investici do bydlení v cizině. Koupě bytu v Chorvatsku nebo třeba Bulharsku vyjde mnohdy oproti zdejším nemovitostem podstatně levněji a tak nakupují a následně velmi výhodně pronajímají. Lákavými destinacemi jsou mimo přímořská střediska také ta horská. Češi, ať už se to na první pohled nemusí zcela zdát, milují hory, zimu a celkově na zimní dovolené v dřevěném srubu nedají dopustit. Proto investují také do bydlení v rakouských Alpách. Nemusí řešit kam na dovolenou a ještě zajistí pasivní příjem, čistý roční výnos se totiž u zahraničních apartmánů pohybuje v průměru okolo 5 % .

Poznali jste se i vy v některém z těchto trendů současnosti, a nebo jste se nechali inspirovat?

LivingHome on Facebook

info@press-media.cz

info@press-media.cz

One thought on “Trendy současného bydlení

Napsat komentář