- Reklama -magazín

Výhody a nevýhody jednotlivých spánkových poloh

Mohlo by Vás zajímat

Zcela obecně vzato nelze říci, že by některá ze třech zakladních poloh (na zádech, na břiše, na boku), ve kterých člověk spí, byla dobrá, nebo špatná. Dalo by se říci, že všechny mají své výhody a nevýhody. Pokud bychom to měli přeformulovat, pak se dá konstatovat, že při konkrétních zdravotních obtížích různého typu nemusí být ta či ona poloha vhodná.Svou roli přitom samozřejmě hrají také faktory jako je matrace, polštář, prostředí spánku a podobně. Pojďme si tedy v krátkosti něco málo o těchto třech polohách a jejich vhodnosti říci.

Poloha_spanku_na_brise
Poloha_spanku_na_brise

více v článku...

Poloha spánku na zádech

Tato poloha se především vyznačuje svou vhodností pro osoby trpící bolestmi pohybového aparátu, respektive bolestmi kloubů, zad a krku. Nelze však ale opomenout ani to, že se jedná o ideální polohu spánku pro osoby trpící jícnovým refluxem (posun žaludečních kyselin z žaludku do jícnu). Máme-li pak jmenovat problémy a zdravotní obtíže, kterým neprospívá, pak musíme jednoznačně zmínit přinejmenším spánkovou apnoe (potenciálně velmi nebezpečný zdravotní problém mnohonásobně zvyšující pravděpodobnost výskytu kardiovaskulárního selhání s možným následkem úmrtní), chrápání a vysoký krevní tlak.


Tip redakce: kvalitní spánek je také vhodnou prevencí proti bolesti zad.


Poloha spánku na břiše

Spaní na břiše je za určitých předpokladů velmi vhodné. Během něj správně funguje oběhová soustava (máme správný krevní tlak) a zažívací systém (vhodné mimo jiné i pro osoby trpící jícnovým refluxem). Také riziko případného chrápání je ze všech pozic nejmenší. Jisté nebezpečí však představuje pro naši páteř. Zásadní je zde výběr vhodné matrace, která zajistí, že bude naše páteř v rovině. Současně je potřeba spát zcela bez polštáře, respektive jen s velmi nízkým polštářem.

Poloha spánku na boku

I spaní na boku má své výhody a nevýhody, které lze rozdělit na obecné a konkrétní v závislosti na tom, zda spíte na levém, či pravém boku. Obecně má tato pozice pozitivní přínosy především pro náš mozek, a to na snižování bolesti hlavy, na odbourávání toxických látek z mozkomíšního moku a jako prevence vzniku Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Je také vhodná pro správné fungování krevního oběhu, což se pozitivně projevuje u osob s vysokým tlakem v případě spánku na pravém boku a u osob trpících jícnovým refluxem v případě spánku na levém boku. Jako nejzásadnější nevýhodu lze označit zvýšený tlak na játra v dutině břišní.

Závěrem

Na předchozích řádcích jste se mohli dočíst ty nejzákladnější informace o výhodách a nevýhodách třech základních spánkových pozic. Žádnou z nich nelze označit za dokonalou, nebo naopak zcela nevyhovující. V tomto ohledu mějte na paměti především to, že zcela nejzásadnější je výběr správné matrace pro tu či onu pozici. Tedy takové matrace, která je pohodlná, nevytváří nikde na těle tlakové body a drží vaši páteř v rovině.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy