home Bydlení, Ekonomika, Služby Vyplatí se topit plynem, nebo elektřinou?

Vyplatí se topit plynem, nebo elektřinou?

Pokud z nějakého důvodu nemůžete či nechcete topit tuhými palivy, budete se muset rozhodnout mezi plynem a elektřinou. Které řešení je z ekonomického hlediska lepší? Přestože je cena kilowatthodiny elektřiny oproti zemnímu plynu vyšší, názory přívrženců obou druhů vytápění se mnohdy rozchází.

Kdy topit elektřinou?

Nespornou výhodou elektřiny je její dostupnost – zatímco elektrické vytápění může využívat každý, a to bez ohledu na to, zda bydlí ve městě v nejzapadlejší vesnici, kotle na plyn jsou obyvatelům některých lokalit zapovězeny.

K nevýhodám topení elektřinou patří vyšší cena kilowatthodiny a většinou i neekologická výroba. Na druhou stranu však uživatelé elektrických přímotopů mají nárok na dvoutarifní sazbu, což v konečném důsledku šetří celkovou spotřebu elektřiny, tedy nejen té, která se použije na vytápění.

Elektřinou lze topit:

  • přímotopem (nízká pořizovací cena, snadné ovládání, jednoduchá údržba a oproti akumulačním kamnům nižší zatížení distribuční sítě),
  • akumulačními kamny (oproti přímotopu levnější provoz, ale zato vyšší teplota na povrchu kamen a vyšší požadavky na přípojky a dimenzování distribuční sítě)
  • tepelným čerpadlem (vysoká pořizovací cena, ale minimální spotřeba elektřiny, levný tarif po většinu dne).

Rozhodnete-li se pro některou z výše uvedených variant, nepodceňujte význam pravidelné revize elektro – předejdete případným problémům a v konečném důsledku ušetříte náklady.

Kdy topit plynem?

Elektřina je dostupnější, plyn zase levnější, a to i navzdory průběžnému zdražování. Zemní plyn je na tom o poznání lépe i z hlediska ekologie. Spalování sice není zcela bez emisí, ale moderní systémy umí množství škodlivin redukovat na nezbytné minimum. Ovládání plynového kotle je snadné a komfortní.

Realizace otopného systému je oproti elektrickým topidlům nákladnější, protože se musí vybudovat či upravit komín, pořídit kotel a radiátory. Podmínkou nezbytnou pro provoz jsou i pravidelné revize plynu.

Jak tedy dilema mezi vytápěním plynem a elektřinou vyřešit? Pro stavby s minimálním energetickou spotřebou je obvykle vhodné vytápění elektřinou, zatímco v nezateplených budovách a energeticky náročnějších objektech zase vytápění plynem.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář