- Reklama -magazín

Zima se blíží! Víte, jak připravit dům na zimu?

Mohlo by Vás zajímat

Bydlení v rodinném domku přináší řadu starostí a povinností. Kupříkladu je třeba svou nemovitost připravit na zimu. Vyhnete se tak řadě nepříjemností, kterými vás může sníh a mráz potrápit. Nevíte, jak na to? Máme pro vás několik doporučení, díky nimž bude váš dům na nápor zimy dokonale připraven.

Vše zkontrolujte

Nejprve je třeba zkontrolovat celkový stav domu. Kromě interiéru prohlédněte také exteriér. Mimořádnou pozornost věnujte stavu kotle a komínu. Nevystačíte si však sami. Na komín pozvěte kominíka. Kotel zase nechte prohlédnout revizním technikem, který kromě zhodnocení jeho celkového stavu provede i jeho správné seřízení. Vyplatí se také zjistit, jak jsou na tom radiátory, bojler a průtokový ohřívač. U oken a dveří ověřte, zda dobře těsní. Prohlédněte i venkovní fasádu, jestli na ní nejsou praskliny. Rovněž střecha vyžaduje prohlídku. Díky důkladné kontrole zjistíte včas případné závady a jiné nedostatky na domě, které je nutné odstranit. Zima vás proto nezaskočí.

Čistěte a odvzdušňujte

Zásadní roli hraje údržba topného zařízení. Radiátory vyčistěte, nezapomeňte je také odvzdušnit a ochránit před korozí. V případě, že se již na některém radiátoru objeví stopy rzi, je třeba ji odstranit. Komín vyžaduje prohlídku a vyčištění od zkušeného kominíka. Co se týče kotle, je nutné provádět pravidelné čištění v závislosti na typu kotle a jeho aktuálním stavu. U zaneseného kotle se snižuje jeho tah, zvyšuje se spotřeba paliva a dochází ke horšímu vedení tepla. Před příchodem zimy neopomeňte ani na vyčištění okapů od listí, větviček a různých nečistot.

Zabezpečte střechu a okapy

Je třeba mít na mysli, že sníh může poškodit střechu. Okapy zase ohrožuje zvláště tající led a sníh. Vyplatí se proto zjistit míru zatížení střechy sněhem. Na většině území Česka bývá maximální sněhová zátěž střech 200 kg/m2. Bydlíte-li na horách je sněhová zátěž na střechu mnohem větší. Je nezbytné instalovat na střechu zachytávače a rozrážeče sněhu. Záleží však i na sklonu střechy a nadmořské výšce, v níž se dům nachází. Kupříkladu máte-li dům v nadmořské výšce do 400 m. n. m., tak se bez protisněhové ochrany obejdete.

 

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy