- Reklama -magazín

Znáte nový kancelářský trend – práci ve stoje?

Mohlo by Vás zajímat

Vykonáváte tzv. sedavé zaměstnání, takže prakticky celou pracovní dobu prosedíte? Trpíte bolestmi zad, přestože jste už vyzkoušeli nejrůznější druhy kancelářských židlí a klekátek? Nemáte dostatek pohybu, trápí vás křečové žíly a pocit těžkých nohou? Třeba vám pomůže nový kancelářský trend, který se už zabydluje také v Česku. Jde o práci ve stoje, která si postupně získává stále více příznivců. Proč tomu tak je? A jak si kancelář pro práci ve stoje zařídit? To vám prozradíme v článku.

Oblibu práce ve stoje zvyšují její výhody. Které to jsou?

Práce ve stoje představuje za určitých okolností zdravější alternativu, než je práce v sedě. Platí to zvláště u kancelářských profesí, kdy většinu pracovní doby trávíte u počítače. Při práci ve stoje se nehrbíte a netrpíte bolestmi zad běžnými pro práci v sedě. Rovněž se zlepší vaše koncentrace na plnění pracovních úkolů. Zvýší se i vaše produktivita. Další výhoda práce ve stoje spočívá ve vaší tendenci se více hýbat. Během pracovní činnosti ve stoje totiž různě přešlapujete a popocházíte, zapojujete více svalů. Tuto skutečnost si nemusíte ani zcela uvědomovat.

Není stání jako stání. Kdy je zdravé a kdy škodí?

Práce ve stoje není přínosná pro každého. Typickým příkladem škodlivého stání jsou dělnické profese, kdy pracovník stojí téměř bez hnutí celé hodiny u pásu. Rozhodně není vhodné zcela nahradit práci vsedě prací ve stoje. Ideální je sezení a stání střídat. Během stání je nezbytný pohyb, což je při výkonu kancelářských profesí možné. Nejde o žádné zdlouhavé cvičení narušující pracovní aktivitu. Stačí pouhé popocházení a přešlapování, k němuž máme při práci ve stoje samovolnou tendenci.

Zařizujeme kancelář pro práci ve stoje

Jestliže chcete přejít na práci ve stoje (respektive na střídání sezení a stání), potřebujete polohovatelný stůl a pohodlnou ergonomickou židli. Jelikož bývá pořízení polohovatelného stolu poměrně nákladné, můžete přistoupit k alternativnímu řešení. Při dostatečně velké kanceláři si můžete pořídit jeden stůl pro práci v sedě a druhý (vyšší) pro práci ve stoje. Další možností je třeba přimontovat ke stolu přídavné rameno s výškově nastavitelným stojánkem na notebook či monitor a klávesnici. Případně si můžete pořídit vysoký stůl pro práci ve stoje a k němu barovou židli.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy