- Reklama -magazín

Chybí vám v zimě rozkvetlá příroda? Pořiďte si zimní zahradu

Mohlo by Vás zajímat

Milujete zvláště jarní a letní měsíce a naopak těžko snášíte dešivý podzim a mrazivou zimu? V tom případě si pořiďte zimní zahradu, která vás za nepříznivého počasí rozveselí svou krásou. Abyste si mohli vytvořit v zimě kvetoucí oázu, nepotřebujete ani vlastnit dům se zahradou. Tento luxus si mohou dopřát i majitelé bytů, kteří mají balkon, lodžii či terasu.

Skvělá varianta? Zimní zahrada propojená s domem

Pořízení zimní zahrady je třeba pečlivě naplánovat a vytvořit její nejvhodnější návrh. Nejnáročnější je přípravný i realizační proces pro majitele domů. Výhodou je, že k výstavbě zimní zahrady zpravidla nepotřebujete stavební povolení. Záleží však na její velikosti i konkrétním stavebním úřadu. Raději se proto informujte na svém úřadě, jak stavbu zimní zahrady posuzují a jaké náležitosti máte případně splnit. Nedílnou součástí vašeho rozhodování je volba ideální varianty. Můžete mít zimní zahradu propojenou s domem nebo samostatně stojící. Doporučit lze zvláště první variantu, protože přináší nespornou výhodu. Umožňuje totiž zlepšení mikroklimatu panujícího v domě. Musíte však vybrat nejvhodnější polohu zimní zahrady (ideálně na jihozápad či jihovýchod). Sklon střechy bývá nejlepší odklonit na sever a její okraje směřovat k východu a západu. Záleží také na tvaru dané zahrady, který ovlivňuje cirkulaci vzduchu. Samozřejmě nelze opomanout ani systém větrání zajišťující odvádění tepla a vlhkosti. To je velmi důležité v létě, jinak by v zimní zahradě zavládlo nepříjemné tropické klima.

Nejsnazší realizace zimní zahrady je u bytu

Jistě vás nikterak nepřekvapí skutečnost, že nejsnáze se zimní zahrada vytváří majitelům bytů. V podstatě stačí jen zasklít balkon, lodžii či terasu a základ je hotov. Nevýhodou je, že si nemůžete vybrat, jakým směrem bude zimní zahrada orientována. To ovlivňuje klimatické podmínky, které v zahradě panují. Avšak z nevýhody lze udělat přednost tím, že vytěžíte maximum z dané orientace. Do zimní zahrady umisťujte jen rostliny, kterým svědčí dané klima.

Specifika zimní zahrady podle jejího umístění

Každá světová strana přináší do vaší zimní zahrady jiné klimatické podmínky, což má vliv na volbu rostlin a celkové řešení vaší kvetoucí oázy klidu. Je-li zimní zahrada orientována k severu, je v ní velmi příjemně během parných letních dní. Bývá stinná a chladná. Pro celoroční užívání vyžaduje dostatečnou izolaci tepelných ztrát např. pomocí dvojskla. Zpravidla se neobejdete také bez vytápění. Směřuje-li zimní zahrada k jihu, neobejdete se bez jejího zastínění. K jejím přednostem patří tepelné zisky, díky nimž ušetříte za vytápění přilehlých místností bytu či domu. Máte-li zimní zahradu orientovanou na západ, bývá v ní teplo až do večera. Chcete-li v ní pěstovat rostliny, je nutné její zastínění. Směřuje-li zimní zahrada k východu, získáváte jedinečné podmínky k pěstování květin. Jedná se o prostředí, v němž nehrozí přehřívání. Mnoha rostlinám toto klima svědčí.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy