home Zahrada Dokonalý trávník v několika málo krocích

Dokonalý trávník v několika málo krocích

Konečně přišlo jaro a vy jste celí natěšení vytáhli zahradní nábytek, naleštili gril a začali pobíhat po zahradě, která ale nějak úplně nevypadá podle vašich představ? Po zimě jsou ještě stromky unavené a váš trávník vypadá všelijak jen na jako ten tzv. anglický. Nezoufejte, poradíme vám jak mu opět vdechnout život a docílit toho, aby poměr trávy dlouhodobě vyhrával nad poměrem plevelů a jiných neřádů.

Než začnete přemýšlet nad tím, že budete trávu hnojit či snad ji vytrháte a vyberete jiné travní semeno, dejte šanci té původní. Nejprve trávníček tělo článkuodstraňte všechno to, co trávě po zimě ubírá síly. Je nutné vyhrabat starou trávu a zbytky listí. V druhém kroku je potřeba dostat ke kořenům trávy vzdušný dusík a rovněž světlo, to zajistí vertikutace. Pokud nemáte nebo nechcete pořizovat vertikutátor, stejnou službu zajistí i hustší hrábě. Je třeba dostat se do hloubky 0,5-2,5 cm, aby provzdušnění trávy bylo optimální.

Pokud je tráva v některých místech žlutá a nejeví již známky života, znamená to, že půda zde již není dostatečně úrodná. Na takové místo naneseme asi 5 cm vysokou vrstvu kompostu a doplníme novým osivem. Původní tráva by jinak prorůstala příliš dlouho. Nově osetá místa je třeba uválcovat či ušlapat. Velmi zásadní je také časté zalévání, semeno potřebuje dostatek vláhy, růst trávy tak se urychlí.

Je-li trávník “opraven” a zbaven míst, kde se již trávě mnoho nedařilo, přichází na řadu odstranění různých plevelů a mechu. Plevel je obvykle velice vytrvalý a schopný škodit trávníku po celý rok. Prevence je i v tomto případě základ. Na dohnojování je nutné vždy používat vyzrálý kompost. Ten neobsahuje zárodky. Plevel je třeba hubit mechanicky (vytrháním) v kombinaci s chemickým způsobem.

Dalším nepřítelem dokonalého trávníku je mech, ten trávu vytlačuje. Pokud má dost vlhkosti, je to ideální prostředí pro jeho neřízenou expanzi. Eliminace mechu je rovněž vhodná mechanickým způsobem – pomocí hrábí nebo ručním vytrháním a pomocí hnojiva. To podpoří růst trávy a potlačí růst mechových struktur. Silnější tráva nedá mechu prostor k růstu, zastíní jej a tím jej oslabí. Správné hnojivo pro likvidaci mechu musí obsahovat dusík, který podpoří růst trávy a železo, to naopak potlačí růst mechu. Hnojte vždy na vlhkou zem (nikoliv za deště, ten by hnojivo odplavil) a následně je rovněž třeba trávník pokropit, aby se přípravek dostal ke kořenům. Hnojit můžeme ručně nebo pomocí rozmetačů hnojiva.

LivingHome on Facebook
  • 2
    Shares

Napsat komentář