home Bydlení, Rekonstrukce Kuchyňské pracovní desky

Kuchyňské pracovní desky

Kuchyň je základem každého domova a při jejím plánování bychom měli myslet zejména na to, aby byla funkční. Dost často klademe větší důraz na to, jak designově kuchyň pojmout. Trávíme hodiny, dny a týdny vybíráním dvířek, úchytek či úložných systémů a zapomínáme při tom na to, že v kuchyni budeme také připravovat a vařit pokrmy. Všechny úkony s tím spojené probíhají ve valné většině na pracovní desce kuchyně a na tu se nyní zaměříme.

Výběr z materiálů není příliš pestrý, vše je ale možné doladit barevně. Barevná škála je napříč materiály velice široká. Výběr kuchyně se obvykle řídí zejména rozpočtem. Dle našich finančních možností vybíráme nejen skřínky a spotřebiče, ale právě i pracovní desku. Vzhledem k tomu, že pracovní deska je spolu se spotřebiči nejvíce využívanou částí kuchyňské linky, je dobré tomu výběr materiálu přizpůsobit.

Na výběr jsou kuchyňské desky dřevotřískové, lehčené, desky z masivu a dále pak ty z umělého kamene. Základním materiálem u kuchyňské deskyprovedení z dřevotřísky je surová dřevotřísková deska povrchově upravená odolným laminátem o tloušťce 0,6 až 0,8 mm. Druhou možností je deska z lehčeného materiálu. Ta splňuje požadavky na tloušťku desky a zároveň se vyznačuje nízkou hmotnosti. To značně usnadní manipulaci s ní. U masivních pracovních desek je důležité, aby použité dřevo bylo dostatečně vysušené a tvrdé. Před uvedením do provozu je nutné je povrchově upravit, tzn. napustit olejem a zbrousit. Tento proces je nutné opakovat zhruba každého půl roku.Poslední možností je deska z umělého kamene. Ta je složena s akrylátové pryskyřice, bauxitu a tvrdidel. Nespornou výhodou tohoto materiálu je jeho neporéznost, která minimalizuje možný průnik vody do hloubky jeho struktur.

Cenově jsou tyto materiály velice rozdílné, v porovnání s prvními dvěma je provedení z masivu jednou tak drahé a umělý kámen je potom záležitostí ve zcela jiné cenové relaci. Záleží tedy hodně na rozpočtu, kterým disponujeme a jsme za kuchyň ochotni zaplatit. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně investice do kvalitnějších materiálů vyplatí.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář