- Reklama -magazín

Jak na vlhkost v domě?

Mohlo by Vás zajímat

Mnoho lidí trápí nadměrná vlhkost v domě či bytě, někdy může být pomoc velmi snadná, jindy se jedná o závažnější, často konstrukční problém. Jak si poradit, co zvládnete sami a na co je třeba zavolat odborníky si shrneme v tomto článku.

Nezapomínejte na větrání

S klesající venkovní teplotou má mnoho lidí tendenci přestat větrat, aby jim teplo neunikalo a oni zbytečně neplatili za topení. To je ale veliká chyba. Nejen pro zdraví, když vás žádná vlhkost či plísně netrápí, je větrání zapotřebí. Vzduch je třeba vyměnit. Zásada správného větrání je, otevřít více oken dokořán, postačí cca pět minut a vzduch se vlivem průvanu rychle vymění. Vlhkost se dostane z místností a vám se bude lépe dýchat.

Když po oknech stéká mnoho vody

Nejedna domácnost se potýká s nadměrným rosením oken. Zde je třeba už zvážit povolání odborníka. Může se totiž jednat o funkční závadu okna nebo oken. Ta může být často způsobena neodbornou nebo neprofesionální instalací žaluzií, kdy dojde k narušení vakua v prostoru komor. Pokud se okna rosí minimálně, v rozích se ráno objevuje trocha vody, neobávejte se, vodu setřete a vyvětrejte.vlkost-v-dome-okno

A objevila se plíseň

Poslední fází, která se může doma také objevit je ta nejhorší, která už může vážně ohrožovat zdraví členů domácnosti, je plíseň. Objevuje se často právě v okolí oken, ale na zdech. Někdy se plíživě šíří i do vzdálenějších míst, kde vytváří mapy. Zásada číslo jedna, plíseň nikdy neodstraňujte chemickými přípravky s bělícím účinkem, a také je nestírejte suchým hadrem. Bělidla plíseň odstraní pouze z povrchu, nikoliv ze struktury, kterou prorůstá, bude se pak tvořit ještě více. Suché stírání je nebezpečné v tom, že plíseň tak snadno přenese do okolí.

Zkuste tedy nejprve přijít na příčinu, proč se objevila, někdy to může být skutečně špatné větrání nebo nějaký předmět, který je umístěn příliš těsně u stěny v místě, kde je pak omezeno proudění vzduchu. Pokud ale všechny tyto varianty vyloučíte, může se jednat o závažnější problém,  jako je třeba nedostatečná izolace či nedotažená parotěsná folie. Bude pak nutný větší zásah do konstrukce střechy a výměna nebo odstranění postižené části zdiva. Následně, jako prevence, jde dobré použít nátěr obsahující antifungicidní složky, ty pomohou zabránit vzniku nových ložisek plísní. V tomto případě je ovšem lepší přenechat opravu odborníkům, kteří poskytnou záruku na svou práci.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy