- Reklama -magazín

Jaký vybrat materiál na stavbu terasy?

Mohlo by Vás zajímat

Rozhodli jste se pro stavbu terasy u vašeho domu a váháte, který materiál použít? Možná vám pomůže specifikace jednotlivých materiálů, velkoformátová dlažba na terasukterou vám nabídneme. V první řadě musíte uvážit, kolik času budete v příštích letech chtít věnovat její údržbě. To je zcela zásadní otázka. Přírodní materiály se bez pravidelné údržby neobejdou a chcete-li, aby vaše terasa vydržela a byla krásná po celou dobu její životnosti bude nutné se o nic starat.

dřevěná terasaNicméně terasy z přírodních materiálů, jakým je dřevo, jsou skutečně ozdobou každého domu. Na výběr jsou různé druhy dřeva, lokální dřeviny (smrk, borovice) jsou cenově dostupné. Jejich cena je obvykle poloviční v porovnání s dřevem z exotických stromů. Bez pravidelného napouštění ( až 2x ročně) speciálním olejem, se však neobejdou. Exotické dřeviny, nejčastěji teak, jsou velmi odolné a tvrdé a údržba u nich není tak náročná. Pro své dobré vlastnosti jsou ale podstatně dražší. Rozumným kompromisem by pak mohl být akát. Jeho dřevo získá lety našedlou patinu, která ale nemusí vyhovovat každému.

Dalším z přírodních materiálů je kámen, ten se využívá spíše pro terasy menších rozměrů, na velkých plochách nevyhovují jeho přirozené nerovnosti. Zde se může držet voda a nečistoty. Proto často volba padá na dlažbu. Ať už reliéfní či univerzální betonovou. Reliéfní dlažba je vhodná například i do prostoru u bazénu, svou povrchovou úpravou je protiskluzová a vzhledem imituje dřevo či různé druhy kamene. Univerzální dlažba je vhodná na velké plochy a její instalace je relativně snadné. Dlaždice o velikosti 50x50cm se pouze usadí a zapískují, není zde třeba vibrační desky.

U keramické dlažby, kterou lidé často volí jako alternativu přírodních materiálů, je výhodou její snadná údržba. Standardní rozměry dlažba na terasu30x60cm nabízí věrnou imitaci kamene. Je velmi důležité, abyste si ověřili, zda vámi vybraný druh dlažby je skutečně určen pro venkovní použití. Jinak by s největší pravděpodobností v mrazech popraskala a po zimně byste ji vymetli koštětem.

Možností, která rovněž dokáže napodobit dřevěný či kamenný dekor a minimalizuje nároky na údržbu je dekorativní ražený beton. Tento materiál je mrazuvzdorný a jeho povrchová úprava je protiskluzová. Pro tuto vlastnost je rovněž vhodná do okolí bazénu.

Mnozí výrobci nabízí efektní LED osvětlení, které může být součástí jednotlivých dílů samotné terasy. Případně poslouží i louče nebo velké lahve s čajovou svíčkou rozmístěné po obvodu terasy. Večery na takto osvětlené terase budou skutečně kouzelné 🙂

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy