home Bydlení, Design, Zahrada Když slunečník nestačí…

Když slunečník nestačí…

Sluníčko začalo pomalu vystrkovat své ostré drápky a vy přemýšlíte jak před nimi uchránit vaší terasu či balkon? Sezení u kávy či grilovánízastínění terasy na přímém slunci lze vydržet jen omezený čas, který by se dal měřit spíše na minuty než hodiny. Slunečník je báječný vynález, ale mnohdy ani ty velké na výsuvném rameni nestačí pokrýt stínem potřebnou plochu.

Pokud tedy máte velkou terasu či nějakou část zahrady, kterou využíváte k posezení a v teplých měsících zde rádi trávíte čas u jídla či prostě jen tak, pak je potřeba zajistit na takovém místě zastínění. Mnozí preferují dřevěné pergoly, které zdobí nejednu terasu u domu či bytu. Často jsou to pergoly zastřešené průhledným laminátem, který zajistí možnost sedět venku i za mírného deště. Tyto stavby, ale mnoho parády nenadělají a dost často, ze své podstaty, ani stín nemohou zajistit. Výjimku pak tvoří takové, které jsou doplněny o různé zastínění terasy - pergolabambusové a jiné rolety, případně závěsy nebo jsou pokryté pnoucími rostlinami. Rostliny mohou dodat pergole šmrnc, ale zastínění v tomto případě také nebude stoprocentní.

Další možností jsou tzv. zahradní stany-altány, ty zajistí stín a rovněž poskytují možnost setrvat pod ním, i když trochu prší. Co se ale estetického dojmu týče, ani toto řešení není žádný zázrak. Rovněž je trochu nepohodlné po sezóně stan skládat a s jarem stavět. A necháte-li jej na místě přes zimu, šance, že vám vydrží více než jeden rok je prakticky nulová.

shades for screened porch

A kupovat každý rok nový se během let dosti prodraží.

Ideální volbou pro terasu přiléhající k domu či bytu se zdá být markýza. Ať už ta na elektrický nebo ruční pohon, obě zajistí dostatek stínu na potřebném místě a zastínění můžete snadno regulovat tím, jak moc ji vysunete. Můžete vybírat z různých vzorů a barev a ani montáž není nikterak složitá. Rozhodně se nemusíte trápit s tím, kam ji na zimu umístíte nebo zda ji není třeba natřít, aby dřevo netrpělo. Před větším deštěm vás neochrání, ten by jí mohl poškodit, když by se v látce nahromadila voda. Malý letní deštík, ale zvládne také hravě. Cenově vás vyjde podobně jako dřevěná pergola menší velikosti, nejlevnějším řešením tedy stále zůstává klasický slunečník, zda je ale tou nejlepší volbou, to už je na vás.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář