home Bydlení, Investování, Služby Kupujete nemovitost? Neriskujte! Prověří vám ji inspektor nemovitostí.

Kupujete nemovitost? Neriskujte! Prověří vám ji inspektor nemovitostí.

Hledáte nemovitost ke koupi a bojíte se, abyste nenaletěli a nekoupili třeba nekvalitní dům či byt, který by vás v budoucnu stál více starostí než radosti? To se běžně stává. Prodávající často bravurně maskují skutečný důvod prodeje nemovitosti a směle tvrdí, že se stěhují do zahraničí nebo se rozvádí a přitom skutečnost bývá mnohdy jiná. Chtějí prodat něco, s čím sami nejsou spokojeni, co má nějaké konstrukční či jiné vady a vy, jako laik, máte pramalou šanci je odhalit. Vlhké zdi a stěny pokryté plísní lze snadno zamaskovat, stačí nastříkat trochu chloru a vymalovat a po plísni není ani památky. I praskliny ve zdi, značící problémy se statikou domu, lze skrýt pod novou omítkou a nové trhliny se mohou objevit až po delším čase. I proto by měla proběhnout tzv. inspekce nemovitosti.

standardni-inspekce-rodinneho-domu-233--mm1024x768Nemovitost není něco, co kupujete na týden či měsíc. Často je to investice na celý život a proto byste neměli podcenit její kontrolu a oslovit odborníka, který je schopen i skryté vady odhalit a vyhodnotit budoucí rizika z nich vyplývající. Takovým odborníkem je certifikovaný inspektor nemovitostí a tedy člen Asociace inspektorů nemovitostí (AIN), která garantuje kvalitu svých členů. Na co vše se takový inspektor zaměří? Jeho záběr je velice široký, prověří dům z hlediska statiky, hydroizolace, povrchů, požáru a bezpečnosti, zvuku a hluku, úniků tepla, zdravotní nezávadnosti a technického zařízení budov. Cena inspekce se liší v závislosti na jejím rozsahu, druhu nemovitosti a pak také rozpisu vad a kalkulaci případných oprav. V tomto ohledu se rozhodně nevyplácí šetřit, později objevené vady se obvykle velmi špatně reklamují a dochází pak na soudní spor, který může stát i několikanásobek ceny inspekce.

Práce inspektora spočívá nejen v odhalení vad, ale i rizik, které v budoucnu na základě těchto vad hrozí. V podrobné závěrečné zprávě bude sepsán jejich výčet, na základě zvolených oborů, a vystaven průkaz nemovitosti NEMOPAS – KOMPLET (průkaz technického stavu nemovitosti). Součástí podrobné zprávy inspekce Nemopas je výčet vad, které na nemovitosti nenastanou. Tato inspekce Nemopas společnosti Dekprojekt s.r.o. poskytuje klientům záruku 3 roky na budoucí výskyt vad jejich nemovitosti. Záruka se vztahuje na vady, které jsou ve zprávě z inspekce NEMOPAS označeny jako ty, které nenastanou. Nevztahuje se, pochopitelně, na vady a poruchy v technických oborech, jejichž hodnocení si zákazník neobjednal a na ty, které vznikly opotřebením nemovitosti, stavebními úpravami či v důsledku zásahu vyšší moci.

 

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář