home Bydlení, Stavba, Zahrada Městský mobiliář pro oživení prostoru

Městský mobiliář pro oživení prostoru

Správné město žije pomocí svých obyvatel, tím, že nabízí místa, kde by jeho obyvatelé rádi trávili čas. A pro zpříjemnění takových míst se skvěle hodí využít správný městský mobiliář. Vhodně vybraný mobiliář na příhodném místě totiž mnohdy dokáže udělat divy.

Příjemná místa, příjemné město

Určitě jste si toho někdy na svých cestách všimli. Některá města jsou nehostinná a člověk si v nich připadá jako cizinec. Jako kdyby se ani nečekalo, že se tam člověk bude zdržovat, atmosféra je nepříjemná a čekání na někoho na takových místech je něčím, co se může snadno změnit v utrpení. Lidé zde chodí rychle a rozhlédnou se snad jen před přechodem pro chodce, aby je nepřejelo auto. Jiná města oproti tomu jako kdyby své obyvatele a návštěvníky zvala, aby se přišli podívat, co jim město nabízí. V takových městech je radost se pomalu procházet a sledovat krásy architektury nebo se posadit na lavičku a pozorovat dění kolem sebe.

Městský mobiliář

Jak tedy takový správný městský mobiliář vybrat? Základní jednoduchou poučkou je vycházet z místního genia loci. Skvěle se osvědčuje použití místních materiálů a navázání na již stávající architekturu. Například před moderní betonovou budovou by secesní litinová lavička mohla vypadat jako pěst na oko. Parkové lavičky je důležité umisťovat na příjemná místa, pokud možno tak, aby z nich byl hezký výhled, ať už do parku, na řeku, nebo na to, co se děje na nedalekém náměstí. Materiál laviček by měl být pohodlný na delší sezení, vyhněte se tedy celokovovým lavičkám, které velmi brzy na podzim přestanou být použitelné. Pokud na nějakém místě postavíte několik laviček, dejte si pozor, aby byl v okolí dostatek odpadkových košů, jinak je velké riziko, že se místo brzy zanese odpadky. Dalším významným prvkem v městském prostoru je veřejné osvětlení. Lampy plní především užitkovou funkci, kdy osvětlují prostor a zvyšují tak bezpečnost ve svém okolí, to však neznamená, že by nemohly být umně designově zhotoveny, aby podpořily atmosféru daného místa. A pokud se na daném území nachází nějaký příkrý nebezpečný sráz nebo mostek přes potok, můžete na toto místo umístit krásné kovové zábradlí, které vedle dalšího estetického prvku zaručí i bezpečnost návštěvníků.

LivingHome on Facebook

Napsat komentář