home Bydlení, Zdraví Nezapomínejte v zimě větrat! Víte proč?

Nezapomínejte v zimě větrat! Víte proč?

Také děláte v zimě vše pro to, aby vám teplo co nejméně mizelo z pečlivě vytopených místností? Pak ani netušíte, jak velkou chybu děláte. Větrání není nedílnou součástí zdravého ovzduší jen po čas letních dní. Větrat se skutečně musí po čas celého roku, navzdory chladnému nebo mrazivému počasí. Udržovat správné klima uvnitř vašeho domu je zcela zásadní pro vaše zdraví a vitalitu, a to je také třeba mít na paměti.

Jak správně větrat?

Větrání se liší v letních měsících a v zimních. Zatímco v létě je správné větrat dlouho a vůbec nevadí, když necháte okno otevřené jen na ventilaci, v zimních měsících by to bylo zásadní chybou. V létě se spíše snažíme zabránit nadměrnému přehřátí místností, v zimě naopak chceme, aby v místnostech bylo příjemně teplo. A zde vzniká ten zásadní problém. Mnozí, právě ve snaze minimalizovat tepelné ztráty, nevětrají v zimě vůbec nebo vsadí na tzv. mikroventilaci, což je velká chyba. Při dlouhém větrání pomocí mikroventilace či ventilace se vzduch v místnosti vymění velmi pomalu a místnost (včetně stěn) zcela vychladne. V zimě by větrání mělo ideálně probíhat tak, že na dobu několika málo minut otevřete okna dokořán, pomoci vám může průvan, pak skutečně stačí jen dvě minuty, za které se vzduch průvanem stihne vyměnit. Sami poznáte, jak efektivní takové větrání je, v krátké chvíli bude totiž v místnostech opět teplo.

V boji proti nadměrné vlhkosti

Bojujete-li s nadměrnou vlhkostí v domě či bytě, pak i pro vás je správně větrání alfou a omegou zdravého domácího prostředí. Odvádět nadměrnou vlhkost ven z místností je prevencí proti tvorbě plísní. Sráží-li se vám voda na oknech a máte (nejčastěji po ránu) okenní parapety plné vody. Pak je třeba vodu setřít a místnost efektivně vyvětrat. Někdy se může jednat o funkční vadu stavby, ale často skutečně postačí nezanedbávat větrání a věnovat své domácnosti trochu více péče.

LivingHome on Facebook
  • 1
    Share

Napsat komentář