home Bydlení, Ekonomika, Služby Novoroční předsevzetí, která vám pomůžou ušetřit za energie

Novoroční předsevzetí, která vám pomůžou ušetřit za energie

Už jste si zvolili novoroční předsevzetí pro rok 2021? Jedno z nich možná je, že zkusíte omezit zbytečné výdaje v domácnosti. Jednou z děr, kudy peníze z rodinného rozpočtu zpravidla utíkají nejvíce, jsou energie. Nabízíme proto několik praktických tipů, co si naplánovat. O tom, co uděláte s ušetřenými penězi, si už rozhodněte sami…

1. Budeme „správně“ topit

Na začátek můžete začít jednoduchými zlepšováky, které fungují téměř okamžitě. Patří sem třeba instalace reflexní fólie za radiátor. Ta odráží teplo zpět do místnosti a tím částečně snižuje tepelné ztráty. Topení také pravidelně odvzdušňujte a radiátory nikdy úplně nevypínejte! „Při úplném vypnutí topení a vychladnutí místnosti spotřebujete totiž mnohem více energie, abyste ji po příchodu opět komfortně vytopili,“ říká Libor Holub z Bohemia Energy. Správně byste měli při odchodu z domova teplotu jenom snížit.

2. Postaráme se o plynový kotel

Prevence je vždycky lepší než léčba. Tato rada neplatí jen pro naše zdraví, ale i pro domácí plynový kotel. Dobře udržovaný a správně seřízený kotel vám totiž může ušetřit až tisíce korun ročně. A nejde jen o nižší spotřebu plynu, stálá péče znamená méně poruch a prodloužení jeho životnosti. Navíc u některých dodavatelů, jako třeba u Bohemia Energy, můžete mít servis kotle v ceně dodávek plynu. A termín kontroly sami ohlídají a vždy včas domluví.

3. Posvítíme si na žárovky

Pokud stále ještě svítíte klasickými žárovkami, zamyslete se nad jejích výměnou. „LED žárovky snižují spotřebu elektrické energie až o 85 procent oproti těm klasickým. Zároveň u nich můžete počítat s mnohaletou životností a návratnost jejich investice se pohybuje již kolem pěti měsíců,“ uvádí Libor Holub. Zároveň doporučuje nahradit klasické žárovky těmi úspornými nejdříve tam, kde svítíme nejdéle.

4. Necháme si poradit

Výrazněji ušetřit za elektřinu a plyn vám mohou pomoci i dlouhodobější investice. Můžete zateplit střechu či fasádu, pořídit si solární panely, nechat vyměnit dveře i okna, případně ta stávající opatřit těsněním a spoustu dalších „vychytávek“. Tady už je ale dobré vše pečlivě promyslet a poradit se s odborníkem. Ani to vás nemusí stát nic navíc. „Solidní dodavatel energií by měl tuto službu pro své klienty nabízet zdarma. A třeba u nás poradíme s úsporami za energie bezplatně i těm, kteří našimi zákazníky nejsou,“ ujišťuje Libor Holub.

5. Poohlédneme se po levnějším dodavateli

Tím nejjednodušším způsobem, jak ušetřit za energie, je ale neplatit zbytečně moc. Mnoho dodavatelů poslední dobou zlevnilo, proto je na místě si zjistit, kdo by vám vyhovoval nejvíce. Není totiž sleva jako sleva! „Nedívejte se jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o férovou a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem,“ doporučuje Libor Holub. V době „covidové“ je důležité, že změnu dodavatele můžete u některých z nich zařídit kompletně on-line za pomoci vzdáleného elektronického podpisu. Pokud zvolíte dobře, můžete za energie ročně uspořit až tisíce korun!

Tak co, už víte, která předsevzetí budou „ta vaše”?

LivingHome on Facebook

Napsat komentář