- Reklama -magazín

Rekonstrukce panelového bytu jako výhodné řešení bytové otázky. Na co se zaměřit?

Mohlo by Vás zajímat

Mnoho mladých lidí řeší koupi vlastního bydlení, ale jejich finanční možnosti bývají omezené. Oblíbeným řešením tak často bývá rekonstrukce panelového bytu. Ceny těchto bytů jsou v porovnání s novostavbami stále relativně nízké, a při rozumných nákladech na rekonstrukci tak lze získat moderní bydlení za dostupné peníze. Na co se při rekonstrukci zaměřit a co byste neměli určitě vynechat, si představíme v dnešním článku.

V první řadě zděné jádro

Stále ještě existuje hodně panelových bytů, které jsou v tom úplně původním stavu. Pokud jste si pořídili právě takový a řešíte, co v rekonstrukci udělat jako první a na co si počkat, pak rozhodně neodkládejte rekonstrukci bytového jádra. Zděné jádro je jednoduše základ, takže vybourání původního a vybudování toho nového určitě neodkládejte. Nemáte-li aktuálně dost peněz, rozmyslete si i ty úpravy, které budete chtít realizovat postupně. Máme na mysli zejména úpravy dispozic bytu. Jádro je většinou jeho skutečným středem, takže by později mohlo v rozsáhlejších úpravách překážet, a vy byste tak zbytečně platili dvakrát za totéž.

Dobře promyslete dispozice

I když mají panelové byty svá úskalí a jistá omezení, i z nich se dá vykouzlit půvabný domov. Stačí si trochu pohrát s dispozicemi, a jak mávnutím kouzelného proutku vám zdařilá rekonstrukce bytu 2+1 vyčaruje o další místnost navíc. A ve 3+1 se už dá pomýšlet i na větší rodinu. Ne každý je ovšem rozený architekt a designér v jednom, proto bychom rozhodně radili obrátit se na odborníky. Pro lepší představu si nechte udělat vizualizaci a jako reference vám dobře poslouží hotové rekonstrukce, které firma již zrealizovala. Můžete díky nim načerpat i trochu inspirace pro své vlastní bydlení, ale hlavně vám poslouží jako měřítko kvality.

Plánujte náklady

Než se do rekonstrukce pustíte, ať už svépomocí nebo s odborníky, určitě si předem alespoň rámcově propočítejte náklady. Cena rekonstrukce by dohromady s pořizovací cenou neměla o mnoho převýšit tržní cenu vašeho bytu. Je tedy dobré si předem určit, kolik chcete do bytu investovat, abyste získali kvalitní bydlení, ale zároveň vás celá záležitost během několika dalších let nepřišla dráž než koupě novostavby.

LivingHome on Facebook

Nejnovější příběhy